Interpol pracuje nad monitorowaniem bezpieczeństwa w Metaverse
Źródło obrazów: Interpol; kompozycja: Wojciech Loranty

Interpol będzie działał również w metawersum!

Interpol to międzynarodowy organ policyjny, zajmujący się wszelkiego typu przestępstwami. Od przemytu, przez handel ludźmi, aż po działania związane z cyberbezpieczeństwem. Sekretarz generalny tego organu potwierdził, że obecnie Interpol szuka również sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa w metawersum.

Interpol w metawersum?

Jürgen Stock to prawdopodobnie najważniejsza w tej chwili osoba w międzynarodowej sieci policyjnej, piastująca stanowisko sekretarza generalnego Interpolu. Właśnie ten człowiek, w wywiadzie udzielonym dla BBC potwierdził, że organizacja pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa w metawersum. Brzmi dumnie i prosto, jednak w jaki sposób funkcjonariusze mieliby działać?

Konkretnie (jeszcze) nie jest to wiadome, jednak organizacja wydaje się bardzo poważnie podchodzić do tego zagadnienia. Przede wszystkim, kwatera główna z Lyon została odwzorowana w metawersum i dostać się do niej można jedynie poprzez bezpieczne połączenie z serwerem. Zabieg ten ma na celu pokazać funkcjonariuszom, czym może się stać metawersum i do jakich nadużyć może tam dojść.

Wiedza ta z kolei ma pozwolić na określenie, w jaki sposób poszczególne przestępstwa będzie można zbadać, co doprowadzi do znalezienia (oraz ukarania) sprawców. Według Stocka, organizacja nie może sobie pozwolić na pozostanie w tyle.

Przestępcy są nie tylko przyzwyczajeni, ale również są w stanie fachowo zaadaptować każdą nową zdobycz technologiczną, która umożliwi im dokonywanie przestępstw. Musimy na to odpowiednio zareagować. Czasami prawodawcy, policja, a nawet nasze społeczności, są o krok za przestępcami. Jeśli więc reagujemy zbyt późno, to cierpi na tym zaufanie do wykorzystywanych przez nas narzędzi, a tym samym do całego metawersum. Przestępcy to wykorzystują na podobnych, istniejących już platformach.

Jürgen Stock, sekretarz generalny Interpolu
Interpol będzie działał również w metawersum!
Odwzorowana w Metaverse kwatera główna Interpolu w realnym świecie znajduje się we Francji, w mieście Lyon (źródło: BBC)

Ale… jak…?

Metawersum jako takie musi przejść jeszcze długą drogę, aby faktycznie zaistnieć. Skoro więc nie istnieje, to jak je zdefiniować? Jeśli nie ma definicji (no, a przynajmniej uniwersalnej), to w jaki sposób można określić, czym jest przestępstwo w Metaverse i jakie są jego rodzaje? Dyrektor wykonawczy organizacji podziela te obawy, jednak jest zdania, że definicje przyjdą z czasem.

Istnieją takie przestępstwa, w przypadku których nie jestem w stanie stwierdzić, czy faktycznie można je tym mianem określić, czy też nie. Przykładem niech będą sprawy, które dotyczą molestowania. Jeśli sprawdzimy ich definicję w sferze fizyczności i spróbujemy je przenieść na pole metawersum, to okaże się, że mamy problem. Nie jesteśmy więc pewni, czy możemy to nazwać przestępstwem, czy nie, jednak tego typu zagrożenia z pewnością istnieją, więc musimy znaleźć sposób na jego rozwiązanie. Jednym z największych wyzwań Interpolu jest uświadomienie ludziom, że one [problemy tego typu – przyp. red.] istnieją. (…) Jeśli stróżowie prawa chcą pomóc osobom, które zostały skrzywdzone w metawersum, to muszą wiedzieć, czym ono w ogóle jest.

Dr Madan Oberoi, dyrektor wykonawczy departamentu technologii i innowacji Interpolu

Co zakazne w rzeczywistości, powinno być zabronione w Metaverse

Tego typu stwierdzenie padło ze strony Niny Jane-Patel, współzałożycielki oraz szefowej działu badań nad metawersum w Kabuni. Może nieco skrajne, jednak faktycznie powinno dojść do określenia tego, co wolno w świecie wirtualnym, a czego kategorycznie należy zabronić. Największe firmy wyszły z tego samego założenia, co doprowadziło do powstania Metaverse Standards Forum.

Zresztą sam Facebook (przepraszam, Meta) zauważa problem i stara się w jakiś sposób na niego zareagować. Mam jednak szczerą nadzieję, że do określenia granic wolności w Metaverse dojdzie jeszcze przed jego upowszechnieniem się. W przeciwnym razie może dojść do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji…