Aqara ze standardem Matter (źródło: Aqara)
Aqara ze standardem Matter (źródło: Aqara)

Aqara zintegrowana z Matter. Kiedy można spodziewać się aktualizacji?

Aqara nieco ospale podeszła do nowego standardu łączności dla inteligentnych domów, który znamy pod nazwą Matter. Prawdopodobnie dopiero w marcu wypuści aktualizację, umożliwiającą dołączenie do systemu wybranych urządzeń.

Na pierwszy ogień idą huby z 2022 roku

Aqara wreszcie podjęła prace, które mają na celu dołączenie niektórych urządzeń typu smart do standardu Matter. Na początek aktualizację otrzymają huby Aqary z serii M2, które zostały wyprodukowane w 2022 roku i trafiły do sprzedaży poza rynek chiński.

Jak szacuje producent, za około 4 do 6 tygodni, wszystkie huby Aqara powinny uzyskać dostęp do Matter, a stanie się to za sprawą aktualizacji V4.0.0. Pozostałe huby będą sukcesywnie otrzymywały możliwość uruchomienia tej opcji, co ma zająć kilka miesięcy.

Hub M2 (źródło: Aqara)
Hub M2 (źródło: Aqara)

Kiedy reszta sprzętu Aqara dołączy do standardu Matter?

Poza hubami dostęp do standardu Matter otrzymają także inne inteligentne urządzenia oparte na Zigbee, których jest ponad 40, a szczegółową listę Aqara udostępniła na swojej stronie. Uruchomienie standardu inteligentnego domu będzie możliwe po wybraniu opcji „Bind to Matter”, zaraz po dokonaniu aktualizacji sprzętu.

Najnowsze urządzenia Aqary otrzymały już dostęp do standardu i nie jest konieczne jego aktualizowanie. Sam proces przeprowadzenia aktualizacji został wyjaśniony przez producenta, który udostępnił film, będący samouczkiem krok po kroku w dążeniu do standardu Matter.

Jak informuje Aqara, jedynie Google Home oraz Apple Home dadzą użytkownikom możliwość odnalezienia urządzeń Aqara podłączonych do huba M2 po aktualizacji. Pozostałe systemy będą musiały zostać oparte o Bridge.

Przed przeprowadzeniem aktualizacji należy mieć świadomość, że niektóre z opcji dostępnych u rodzimych producentów mogą zostać utracone, czego niektórzy zdążyli już doświadczyć w aplikacji HomeKit. Dzieje się tak ze względu na to, że Matter nie obsługuje jeszcze wszystkich opcji i sukcesywnie je wprowadza.