Meta Quest 2 Hand Tracking 2.0 śledzene rąk
Meta Quest 2 - Źródło: Meta

Zuckerberg: Meta Quest 3 będzie lepszy w AR od swojego poprzednika

Meta Quest 3 to zbliżający się wielkimi krokami nowy headset VR Facebooka, który ma być następcą popularnego obecnie modelu Quest 2. Choć gogle te jeszcze nie zostały oficjalnie zaprezentowane, to już teraz w sieci można znaleźć mnóstwo przecieków na ich temat, z których wynika, że nowy headset będzie znacznie lepszy od swojego poprzednika – przynajmniej w kwestii wsparcia AR.

Mark Zuckerberg z kolejnymi przeciekami o Meta Quest 3

Według najnowszych informacji, Meta Quest 3 ma być wyposażony w znacznie lepsze rozwiązania technologiczne od swojego poprzednika, które pozwolą na jeszcze bardziej realistyczne doświadczenie w rzeczywistości mieszanej (AR). I jest to coś, czego można było się spodziewać – Quest 2 jest bardzo kiepskim narzędziem do AR, głównie przez swoje monochromatyczne kamery o niskiej jakości.

Meta Oculus Quest 2
Gogle Meta Quest 2 (kiedyś Oculus Quest 2).

Pewne więc jest, że następca „dwójki” będzie w tym aspekcie lepszy od swojego poprzednika, tym bardziej, że już po niekomercyjnych goglach Meta Quest Pro widać, że Oculus przez najbliższe lata będzie się mocno skupiał na technologii rozszerzonej rzeczywistości. Jak zauważył to serwis UploadVR, sama Meta i Zuckerberg w niedawnej rozmowie to potwierdziły, ponieważ już teraz zapowiedziano, że Quest 3 (tak samo, jak Quest Pro) będzie wyposażony w Meta Reality, czyli specjalny system do rzeczywistości mieszanej.

A to jasno nam sugeruje, że wzrośnie nie tylko wydajność samego urządzenia (technologia AR jest dość wymagająca), ale i jakość zewnętrznych kamer. Raczej nie spodziewałbym się tu tej samej specyfikacji co Meta Quest Pro, ponieważ „trójka” ma być o 3-krotnie lub nawet 4-krotnie tańsza od Questa 2 – Meta celuje tu w cenę od 300 do 500 dolarów.

Czy Meta Quest 2 potrzebuje już następcy?

Gogle Meta Quest 2 miały swoją premierę zaledwie trzy lata temu, co z perspektywy „konsoli do grania” nie jest jakoś szczególnie długim okresem. To z kolei sugeruje nam, że sprzęt ten jeszcze przez długi czas nie powinien potrzebować swojego następcy. Headsety wirtualnej rzeczywistości to jednak nie tylko urządzenia do grania i przez to nie powinno się je oceniać tylko z tej perspektywy.

Bo czego by nie mówić, Quest 2 ma swoje ograniczenia – głównie jest to niska wydajność, która już teraz znacząco utrudnia pracę twórcom bardziej zaawansowanych gier i aplikacji. Za dużo dobrego nie można też powiedzieć o wspomnianych już wcześniej kamerach, które niestety praktycznie nie nadają się do wykorzystywania w technologii AR. Może jest więc to już dobry moment na następcę Questa 2?

Na ten moment, choć oficjalne informacje na temat Meta Quest 3 są jeszcze dość ubogie, już teraz możemy być pewni, że będzie to headset znacznie lepszy od swojego poprzednika. Więcej oficjalnych informacji na temat „trójki” powinniśmy dostać już niebawem, ponieważ Meta planuje premierę swojego nowego urządzenia pod koniec 2023 roku.