Jaszczurka (źródło: Pixabay)
Jaszczurka (źródło: Pixabay)

Jaszczurki na Marsie? Chińczycy tworzą nowy rodzaj robota

Chińscy naukowcy chcieliby eksplorować Marsa przy użyciu robotycznej jaszczurki. Zdołali opracować robota, który poradzi sobie w pozaziemskich warunkach. Ma elastyczny „kręgosłup” i nogi z „palcami”, chwytającymi podłoże.

Trudne warunki na Marsie, z którymi poradziłyby sobie jaszczurki

Warunki na Marsie znacząco odbiegają od tych panujących na Ziemi. Tamtejsza nawierzchnia w większości złożona jest z ziarnistego podłoża i różnokształtnych kamieni, dlatego tradycyjne roboty mogłyby sobie nie poradzić.

Chińczycy wpadli więc na pomysł zbudowania robota, który nieco przypomina jaszczurkę. Sposób jej poruszania się w naturalnych warunkach umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po kamienistych podłożach i miękkich gruntach. Dlatego też postanowiono przenieść te możliwości ruchu do robotyki.

Jaszczurka została wykonana w oparciu o druk 3D z materiałów żywicznych, natomiast mechaniczne działanie możliwe jest przez zastosowanie litowych baterii oraz modułów elektronicznych.

Jaszczurki (źródło: Pixabay)
Jaszczurki (źródło: Pixabay)

Robot poleci na Marsa i nie pokona go pył

Naukowcy z chińskiego Nanjing University of Aeronautics and Astronautics opracowali robota, który na wzór jaszczurki otrzymał sprężystą i elastyczną strukturę, pełniącą rolę naturalnie występującego kręgosłupa. Robot został również wyposażony w cztery nogi, których poruszanie się oparte jest o konstrukcję złożoną z kół zębatych oraz zawiasów, dzięki czemu możliwe jest realizowanie ruchu pełzającego.

Same „łapy” robotycznej jaszczurki przypominają palce, dzięki którym możliwe jest chwytanie się podłoża złożonego z ziemi, piasku czy skał. Ruch robota pozwala na stałe unoszenie się, co opiera się o mechanizm czteroprzegubowy. Każdy ruch, który miałaby wykonywać jaszczurka jest dopracowany dzięki rozbudowanym modelom. Algorytmy pozwoliły więc na dostosowanie każdego ruchu do poszczególnych elementów budowy tej robotycznej jaszczurki.

Robot był już testowany w warunkach laboratoryjnych, gdzie sprawnie pokonywał skaliste podłoża. Teraz naukowcy mają w planach rozwijanie algorytmów stworzonego modelu, opracowanie obudowy zabezpieczającej elementy elektroniczne przed pyłami oraz glebą, które mogłyby spowodować uszkodzenie urządzenia.

Konieczne jest również dopracowanie konstrukcji i wzmocnienie jej, aby jaszczurka była w stanie dolecieć na Marsa. Część konstrukcji najprawdopodobniej zostanie zastąpiona elementami z tytanu oraz kompozytów wzmacnianych włóknami.