Wróżka Fairy (źródło: Pixabay)
Wróżka Fairy (źródło: Pixabay)

Fairy, czyli robotyczna wróżka kontrolowana światłem

Naukowcom z Tampere udało się opracować Fairy, czyli latającego, lekkiego robota. Wykonano go z elastomeru, a jego działanie opiera się o światło diody LED-owej lub lasera. Jakie ma zastosowanie?

Robotyka też wykorzystuje polimery

Polimery są dosłownie wszędzie. Cechuje je bardzo duża masa cząsteczkowa. Stosowane są jako powłoka dla opakowań, folii, rur czy innych elementów, które używamy praktycznie cały czas. Wiedza o polimerach rozwinęła się na tyle dobrze, że stały się także materiałem, który jest w stanie reagować na bodźce z zewnątrz. Dlatego też znalazły zastosowanie w budowie robotów, które dzięki polimerom są w stanie chodzić, pływać czy skakać, a teraz okazuje się, że również latać.

Naukowcom z Uniwersytetu w Tampere udało się stworzyć robota Fairy, który jest w stanie latać dzięki sile wiatru, a kontrola jego lotu jest możliwa dzięki światłu. Jest to możliwe dzięki wykonaniu robota z elastomeru, będącego usieciowanym polimerem amorficznym, którego kształt, pomimo deformacji, wraca do pierwotnej postaci.

Co potrafi Fairy i gdzie mogłaby znaleźć zastosowanie?

Ta wyjątkowa robotyczna wróżka waży zaledwie 1,2 miligrama, a dodatkowo jej porowatość jest wysoka (rzędu 95%), dlatego może w łatwy sposób, lekko unosić się w powietrzu, dzięki sile wiatru. Kontrolowanie i zasilanie Fairy możliwe jest poprzez generowanie w jej kierunku wiązki laserowej lub diody LED-owej.

Światło kierowane w robota może być wykorzystywane jako kontrolowanie startu i lądowania, jak i zmiany kształtu tej lekkiej struktury. Fairy może także samodzielnie dostosowywać się do siły i kierunku wiatru, a także zmieniać dzięki niemu swój kształt.

Jak twierdzą twórcy, tego typu robot mógłby znaleźć zastosowanie w rolnictwie, gdzie służyłby jako forma sztucznego zapylania. Jest to ogromna szansa dla ludzkości, która może niebawem jeszcze bardziej cierpieć na głód z powodu ogromnego problemu związanego z niedoborem owadów zapylających.

„Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata.”

Albert Einstein

Naukowcy mają zamiar kontynuować swoje badania i ulepszać robota, a także spróbować odnaleźć rozwiązanie na to, aby stworzyć wersję z materiałów biodegradowalnych.