W kosmos poleciał Caltech Space Solar Power Project. Urządzenie ma na celu przetestowanie technologii służących do pozyskiwania energii ze Słońca w kosmosie i przesyłania jej z powrotem na Ziemię.
Energia słoneczna ujarzmiona. W kosmosie
Wysyłane przez ludzkość misje kosmiczne pozwalają dokonać niesamowitych postępów we wszystkich sferach technologicznych. Mamy za sobą już zakończony sukcesem test systemu obrony planety, właśnie testowane są ogniwa słoneczne o ponadprzeciętnej wydajności, zbadano funkcjonowanie roślin w przestrzeni kosmicznej, a za jakiś czas w górę poleci statek z mikroreaktorem jądrowym.
Tymczasem Kalifornijski Instytut Techniczny Caltech wysłał jakiś czas temu na orbitę bardzo specjalnego satelitę. Projekt Caltech Space Solar Power zakłada przetestowanie na orbicie okołoziemskiej kilku kluczowych elementów ambitnego planu pozyskiwania energii słonecznej w kosmosie i przesyłania jej z powrotem na Ziemię.
W ramach misji kosmicznej rozmieszczona zostanie testowa, mikro konstelacja modułów, które zbierając światło słoneczne, zajmą się produkcją energii, a następnie bezprzewodowo prześlą ją na duże odległości z powrotem na Ziemię.
Technologie, które zmienią oblicze pozyskiwania energii
Wyniesiona z sukcesem przez rakietę SpaceX satelita wiezie ze sobą na pokładzie 50 kilogramów urządzeń do przetestowania. Są to:
- DOLCE (Deployable on-Orbit ultraLight Composite Experiment): struktura o wymiarach 2 x 2 metry, która demonstruje architekturę, schemat pakowania i mechanizmy rozmieszczania modułowego statku kosmicznego tworzącego docelową konstelację tworzącą obiekt pozyskiwania energii;
- ALBA: zbiór 22 różnych typów ogniw fotowoltaicznych umożliwiający ocenę typów ogniw, które są najskuteczniejsze w ciężkim środowisku kosmicznym;
- MAPLE (Microwave Array for Power-Transfer Low Orbit Experiment): szereg elastycznych, lekkich mikrofalowych nadajników energii z precyzyjną kontrolą czasu, skupiających moc selektywnie na dwóch różnych odbiornikach, aby zademonstrować bezprzewodową transmisję energii na odległość w przestrzeni,
- skrzynka z elektroniką, która łączy się z komputerem sterującym i kontroluje wszystkie eksperymenty.
Bez względu na to, co się stanie, ten prototyp jest dużym krokiem naprzód. Działa na Ziemi i przeszedł rygorystyczne testy wymagane od urządzeń wysyłanych w kosmos. Nadal istnieje wiele zagrożeń, ale przejście przez cały proces nauczyło nas cennych lekcji. Wierzymy, że eksperymenty kosmiczne dostarczą nam wielu dodatkowych przydatnych informacji, które pokierują projektem w miarę jego dalszych postępów.
Ali Hajimiri, profesor inżynierii elektrycznej i medycznej Bren w Caltech oraz współdyrektor SSPP
Pierwsze testy rozpoczną się już niebawem. Więcej o projekcie można dowiedzieć się z oficjalnej strony programu.