kucyk

To AI tworzy nieistniejące kucyki w stylu My Little Pony. Serio ;)

Fani kucyków My Little Pony to nie tylko dzieci. Niestety, od ponad roku nie powstały żadne nowe odcinki ich ulubionej serii. Z pomocą przychodzi model AI, nazwany This Pony Does Not Exist (z ang. ten kucyk nie istnieje). Tworzy on nieskończenie wiele różnych, nieistniejących wcześniej postaci w stylu tej kreskówki.

Profesjonalne zastosowanie

Strona This Pony Does Not Exist została stworzona przez dewelopera znanego pod pseudonimem Arfa. Napędza ją model sztucznej inteligencji GAN, przetrenowany na 104 000 obrazków z największego portalu dla fanów My Little Pony – Derpibooru. A oto, co z tego wyszło.

To AI tworzy nieistniejące kucyki w stylu My Little Pony. Serio ;)
Próbka działania tego AI / fot. TNW

Arfa mówi, że dotychczas nikt nie zauważył przypadku skopiowania któregoś z obrazków, na których był trenowany ten model.

Pamiętajmy, że GAN nie kopiuje tylko części istniejących rysunków i nie replikuje ich. Przeciwnie, analizuje setki tysięcy różnych dzieł sztuki i uczy się, z czego tak naprawdę składa się kucyk, podobnie do ludzkiego artysty, patrzącego na setki tysięcy obrazów, gdy uczy się malować.

„It may be helpful to remember that the GAN isn’t simply copying parts of existing artwork and replicating them. Rather, it is looking at hundreds of thousands of distinct pieces of art and ‘learning’ an internal representation of what constitutes a pony, similar to how a human artist looks at hundreds of thousands of images while learning to draw.”
To AI tworzy nieistniejące kucyki w stylu My Little Pony. Serio ;)
Niektóre z wyników przy największym możliwym chaosie / fot. This Pony Does Not Exist

Nie tylko kucyki

Model AI stworzony przez Arfę podąża za śladami innych projektów, takich jak This Person Does Not Exist (ten człowiek nie istnieje), This Rental Does Not Exist (to mieszkanie nie istnieje), This Foot Does Not Exist (ta stopa nie istnieje) i This Meme Does Not Exist (ten mem nie istnieje). Zasada działania ich wszystkich jest bardzo podobna.

Mianowicie, wszystkie korzystają z sieci neuronowych typu GAN, o których pisaliśmy już tutaj. Przez implementację dwóch procesów (generatora i dyskryminatora) w jednym modelu AI, możemy nauczyć komputer kreatywnego myślenia. Chociaż technika ta zdecydowanie może zostać złowrogo użyta, tworzenie słodkich kucyków nie jest chyba takie złe…

Cały świat odkrył już TPDNE / źródło: Twitter

Oczywiście, możemy uznać This Pony Does Not Exist za zmarnowanie czasu. Nie mogę się jednak z tym zgodzić. Dwudziestolatkowie w latach 90. mieli pierwsze komputery i eksperymentowali z nimi całe dnie. To dzięki nim dokonaliśmy takiego progresu technologicznego. My mamy coś innego – sztuczną inteligencję.