Amerykańskim naukowcom udało się opracować nowe urządzenie typu wearable, które wykryje poziom zmęczenia wokalnego i zapobiegnie potencjalnym kontuzjom głosu.
Sprzęt noszony wykryje zmęczenie głosu
Naukowcom z Northwestern University udało się stworzyć inteligentne urządzenie do noszenia, które będzie śledziło poziom zużycia głosu, a także wyda ostrzeżenie, gdy głos będzie nadmiernie przemęczony i mógłby ulec uszkodzeniu. Choć dla niektórych z nas pomysł może brzmieć dziwnie, osoby wykonujące takie zawody, jak piosenkarz, polityk czy nauczyciel, mogą w przyszłości taki sprzęt naprawdę docenić.
Urządzenie jest bezprzewodowe i działa w oparciu o zasilanie bateryjne oraz zestaw algorytmów, mogących wspomóc osoby, które na co dzień wymagają użycia głosu. Sprzęt mógłby również znaleźć zastosowanie w medycynie, jako wsparcie lekarzy w monitorowaniu i dobraniu leczenia w przypadku pacjentów cierpiących na zaburzenia głosu.
Przyklejane urządzenie przeprowadzi całodobową kontrolę głosu
Inteligentny sprzęt do noszenia jest miękki i elastyczny, a jego wielkość porównywalna do znaczka pocztowego. Urządzenie umieszczane jest na górnej części klatki piersiowej, w okolicy mostka, a jego działanie opiera się o odbieranie wibracji, które następują podczas mówienia czy śpiewania.
Wszelkie zmierzone dane przesyłane są do smartfona lub innego urządzenia poprzez łączność Bluetooth, gdzie mogą być monitorowane w czasie ciągłym. Wibracje, emitowane przez głos podczas różnych czynności, takich jak mówienie czy śpiewanie, są rozróżniane dzięki algorytmom sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które osiągają dokładność na poziomie 95%.
Dedykowana aplikacja natomiast umożliwia spersonalizowanie progów wokalnych danego użytkownika, a ich osiągnięcie powoduje przesłanie informacji w formie ostrzeżenia na przykład do opaski umieszczonej na nadgarstku, która także została opracowana przez uniwersytet, choć urządzenie jest kompatybilne również z opaskami innych producentów. Użytkownik może rejestrować negatywne odczucia w aplikacji, dzięki czemu algorytm sukcesywnie rozbudowuje się i uczy użytkownika.
„Urządzenie precyzyjnie mierzy amplitudę i częstotliwość mówienia i śpiewania.”
John A. Rogers – pionier bioelektroniki, który kierował rozwojem urządzenia
Problemy z głosem są niezauważalne, dopóki nie pojawi się chrypka, jednak wynaleziony przez naukowców sprzęt mógłby wzmocnić świadomość nadużywania głosu, jeszcze zanim użytkownik doświadczy problemów z emisją głosu.