Aplikacja Express - generator AI (źródło: Adobe)
Aplikacja Express (źródło: Adobe)

Adobe ma nową aplikację mobilną. Teraz AI zabierzesz ze sobą

Przedsiębiorstwo Adobe utworzyło i udostępniło aplikację, która pozwala na generowanie obrazów i edytowanie ich w oparciu o AI. Sztuczna inteligencja na urządzenia mobilne pod nazwą Adobe Express jest już dostępna w wersji beta.

Rozwój narzędzi marki Adobe

Marka Adobe znana jest z tworzenia i rozpowszechniania oprogramowania graficznego. Wśród najbardziej popularnych narzędzi znajdziemy m.in. Photoshop, Acrobat Reader czy Illustrator, a w ostatnim czasie nieco rozpowszechnił się także Adobe Firefly, czyli generator obrazów zasilany AI, którego premiera odbyła się w marcu zeszłego roku.

Algorytmy sztucznej inteligencji w tym narzędziu pozwalają przede wszystkim na tworzenie grafik w oparciu o przesłany przez użytkownika opis. Z czasem do usług Firefly dołączyła także funkcja Generative Fill, dzięki której AI samodzielnie wypełnia obszar danego obrazu, nieco go rozszerzając. Adobe eksperymentowało również z odświeżaniem starych filmów, co pozwoliło m.in. na przeskalowanie klipów do wyższych rozdzielczości z jednoczesnym pozbyciem się rozmycia, ulepszeniem kontrastu oraz ostrości.

Teraz marka Adobe rozpowszechnia nowe technologie generatywne oparte o AI na urządzenia mobilne. Express to najnowsza aplikacja mobilna dostępna w wersji beta, która dostępna jest zarówno na Androida, jak i iOS.

Aplikacja Express - generator AI (źródło: Adobe)
Aplikacja Express (źródło: Adobe)

Funkcje AI w aplikacji mobilnej

Nowa aplikacja póki co nie jest dostępna w języku polskim, ma jednak mnóstwo możliwości. Użytkownik może bez większego problemu skorzystać z funkcji generowania obrazów w oparciu o przesłaną podpowiedź tekstową.

Poza tym możliwe jest także wprowadzanie zmian na już istniejących grafikach. Wśród opcji można odnaleźć wstawianie, usuwanie czy zastępowanie danych obiektów czy osób innymi postaciami czy przedmiotami. Wśród szybkich akcji odnajdziemy także funkcje zmiany tła, usuwania go czy zmiana rozmiarów obrazów za pomocą zaledwie jednego kliknięcia.

Edycji podlegają także nagrania wideo, a dla abonentów Creative Cloud Adobe przygotowało również możliwość importowania i wprowadzania zmian do obrazów lub projektów, które zostały opracowane przez użytkownika w obrębie oprogramowania graficznego, takiego jak Illustrator oraz Photoshop.

Marka od samego początku wprowadza oznaczenie w postaci etykiet, które wskazują, że dany obraz został stworzony za pomocą generatywnej AI. Producent udostępnił aplikację w wersji beta. Dopóki nie pojawi się oficjalna wersja, każdy z użytkowników może wypróbować funkcje Premium. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem opcje te będą podlegały pod subskrypcję, której koszt miesięczny wyniesie 10 dolarów (około 40 złotych).