Adobe Photoshop

Adobe Photoshop powiększy zdjęcia nawet czterokrotnie. Wszystko dzięki AI

Adobe poinformowało, że nowy model sztucznej inteligencji, który trafi do programu Photoshop, będzie w stanie powiększyć niektóre zdjęcia nawet czterokrotnie. W tym przypadku AI zadba o klonowanie pikseli, tym samym polepszając jakość zdjęcia wejściowego. Jak będzie działać ta technologia? 

Adobe Photoshop otrzymał nową funkcję, która może skutecznie, czterokrotnie zwiększyć liczbę pikseli znajdujących się na zdjęciach. Narzędzie o nazwie Super Resolution jest dostępne w ramach Camera Raw 13.2 i już wkrótce trafi także do Lightrooma oraz programu Lightroom Classic. 

Jak właściwie to działa?

Adobe Photoshop

Adobe Photoshop powiększy zdjęcia przy wykorzystaniu AI

Nowa funkcja, która trafiła do Adobe Photoshop, wykorzystuje model sztucznej inteligencji, który został wyszkolony na milionach zdjęć. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie rozdzielczości, bez widocznej utraty jakości oraz powodowania innych, widocznych kłopotów na fotografiach. Jak widać na przykładzie udostępnionym przez Adobe, AI radzi sobie całkiem nieźle w zakresie utrzymania szczegółów oraz ostrości poszczególnych krawędzi. 

Aby skorzystać z funkcji Super Resolution w Photoshopie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zdjęcie i wybrać opcję “Ulepsz” z menu kontekstowego. Następnie system Adobe stworzy plik DNG, który będzie można modyfikować. Super Resolution działa najlepiej w przypadku plików RAW, jednak producent obiecuje, iż technologia będzie w stanie obsługiwać także inne formaty, takie jak JPG czy PNG. 

Adobe Photoshop

Super Resolution w Adobe Photoshop zostało ograniczone do zdjęć o rozdzielczości 500 pikseli. Adobe przekazało jednak, że w najbliższych miesiącach będzie rozwijało swoją sztuczną inteligencję, aby ulepszyć jej działanie na większej ilości materiałów multimedialnych.