Etihad Stadium - boisko Manchesteru City
Wikimedia Commons

AI a Football Fantasy. Czy korzystanie ze sztucznej inteligencji jest fair?

Football Fantasy jest jedną z najpopularniejszych gier, w które grają miłośnicy piłki nożnej. Wielu z nich spędza mnóstwo godzin nad ustawieniem idealnej jedenastki i formacji. Coraz częściej graczy wspiera AI, jednak czy jest to uczciwe?

Football Fantasy to gra, która pozwala każdemu fanowi piłki nożnej wcielić się w menedżera i dobierać zawodników do swojej jedenastki. Wielu z nich spędza długie godziny na ustawianiu składu i analizach, by dobrać wszystko jak najlepiej. Inni stawiają na AI i jej sugestie. Czy jest to uczciwe?

AI w Football Fantasy

Autorzy gry wprowadzili do Football Fantasy sztuczną inteligencję. Jej zadanie jest proste – analizuje wyniki piłkarskie i podpowiada, jakich zawodników najlepiej wstawić do naszej jedenastki. Dodatkowo algorytm uczy się na podstawie naszych wyborów i bierze na to odpowiednią poprawkę.

Dla wielu graczy przyjmowanie takiego wsparcia jest zwyczajnie niesportowe. Temu hobby poświęca się  bardzo dużo czasu, a niektórzy idą na skróty. Dodatkowo system jest niemal nieomylny. Piłka nożna to jednak wyjątkowy sport, który może zaskoczyć każdego.

Anomalie wyników psują wyniki AI

Piłka nożna to sport, w którym często dochodzi do zaskakujących wyników. W końcu nikt się chyba nie spodziewał, że Brighton pokona na swoim boisku Manchester United, a walczący o utrzymanie Everton zdobędzie punkty z Chelsea, Leicester City oraz z wymienionym już czerwonym klubem z Manchesteru. Mimo tego, jak informuje jeden z grających, jeśli uruchomione zostaną boty oparte o sztuczną inteligencję, to kończą one w 1% najlepszych graczy. Osiągnięcie 100% dokładności jest i będzie niemożliwe przez właśnie wspomniany czynnik ludzki.

Tym samym, bot nie może zebrać za nas zawsze kompletu punktów. Problemem są nawet roszady w składach. Manchester City z Pepem Guardiolą na czele tak często rotuje składem, że nawet jego określenie tydzień wcześniej jest niemożliwe. Wytypowanie zawodnika, który zabłyśnie w tym spotkaniu, jest jeszcze trudniejsze.

AI w innych grach

Nie tylko piłka nożna doczekała się sztucznej inteligencji w grze. Od 2020 roku, użytkownicy grający w NFL mają dostęp do pomocy AI, która powstała dzięki współpracy stacji ESPN oraz IBM-u. Tamtejszy program, nazywany „Asystentem handlowym IBM Watson”, wykorzystuje sztuczną inteligencję wspartą dodawanymi wynikami drużyn i statystykami zawodników NHL. Dodatkowo słucha ona wystąpień komentatorów i ekspertów, by zyskiwać jak najprecyzyjniejszy obraz rozrywek.

Na podstawie tego jest w stanie przedstawić zmianę na danej pozycji. Następnie sztuczna inteligencja przechodzi do wyjaśnienia swojej opinii, którą punktuje podczas wyświetlania. Ten system jednak również nie jest nieomylny.

Tym samym można dojść do ciekawej myśli. Sztuczna inteligencja nie jest i nie będzie nieomylna. Wynika to z tego, że najbardziej nieprzewidywalną oraz niepodlegającą żadnym schematom rzeczą na świecie jest czynnik ludzki. Doskonały w swej niedoskonałości sprawia, że zawsze może wydarzyć się coś, co właściwie wyklucza komputer. Czy to właściwie nie tłumaczy pojmowania cudu? Tego maszyna nigdy nie zrozumie, bo nie da się na ten moment tego zaimplementować.