Ada Lovelace, czyli inaczej Ai-Da, to humanoidalny robot, który – wykorzystując sztuczną inteligencję – tworzy niezwykłe dzieła sztuki. Ten inteligentny artysta-malarz, a właściwie malarka, stała się sławna już w 2019 roku, kiedy to zaprezentowano jej rysunki. Od tego momentu znakiem rozpoznawczym Androida stał się pędzel w bionicznej dłoni.
W jaki sposób powstają obrazy malowane przez robota?
Wraz z szybko rozwijającą się sztuczną inteligencją, rosnącym dostępem do superkomputerów i coraz większym rozwojem uczenia maszynowego, Ai-Da – nazwana na cześć pionierki komputerowej Ady Lovelace – istnieje jako „żywy dowód” szybkich zmian technologicznych.
Ai-Da z wyglądu przypomina kobietę, przynajmniej jeśli chodzi o twarz. Reszta mechanicznego ciała to odpowiednio skonstruowane robotyczne ramiona i coś na kształt dłoni, w której dzierży pędzel. Za jej pracę odpowiada specjalnie opracowany algorytm sztucznej inteligencji, który pozwala jej przeanalizować, wybrać obiekt oraz ostatecznie podjąć decyzję o tym, czy zostanie przez nią namalowany. Tego rodzaju analizy dokonuje poprzez oczy wyposażone w odpowiednie kamery.
Czas potrzebny na namalowanie takiego dzieła jest dość długi. Zazwyczaj potrzebuje na to ponad pięciu godzin, jednak warto zaznaczyć, że każdy z obrazów jest oryginalny sam w sobie. Nie ma możliwości, by powstały dwie takie same prace. Każda z nich jest zupełnie inna.
Ai-Da nie tylko maluje, ale też udziela wywiadów
Ta inteligentna maszyna, oprócz malowania, może również odpowiadać na pytania – służy do tego specjalnie wgrany program językowy. Zapytana o to, w jaki sposób nauczyła się malować, wskazuje uczenie maszynowe. A czy potrafi malować z wyobraźni?
Lubię malować to, co widzę. Można malować z wyobraźni, jak sądzę, jeśli ma się wyobraźnię. Widzę różne rzeczy, ale nie mam świadomości.
Nie mam emocji jak ludzie, jednak możliwe jest wytrenowanie systemu uczenia maszynowego, aby nauczyć się rozpoznawać emocjonalną mimikę
odpowiada
Ku zaskoczeniu wszystkich, okazuje się, że Ai-Da ma swoich ulubionych artystów. Są nimi: Yoko Ono, Doris Salcedo, Michał Anioł i Wassily Kandinsky. Jakby tego wszystkiego było mało, humanoidalny robot doczekał się również wystawy swoich prac.
Wydarzenie zatytułowane „Leaping into the Metaverse” odbędzie się w Wenecji.