Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)
Satelita z ogniwami słonecznymi (Źródło: pixabay)

AI na dobę przejęła kontrolę nad chińskim satelitą

Chińscy naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym dali pełną władzę sztucznej inteligencji. Jej zadaniem było samodzielne kontrolowanie małej satelity Qimingxing 1 przez całe 24 godziny. Jakie lokalizacje do obserwacji wybrała AI?

Eksperyment z AI oraz chińskim satelitą

Naukowcy z Uniwersytetu w Wuhan przeprowadzili ciekawy eksperyment, który polegał na oddaniu władzy AI. Zadaniem sztucznej inteligencji było przeprowadzenie dobowej kontroli małego satelity obserwacyjnego Ziemi o nazwie Qimingxing 1. Człowiek nie ingerował, nie wydawał żadnych zadań ani rozkazów. Całość badań została opisana w czasopiśmie „Science of Geomatics and Information”, a zespół naukowców kierowany był przez profesora Wang Mi.

Celem tego ciekawego badania było pojęcie, w jaki sposób AI realizuje działania bez opieki człowieka. Podczas eksperymentu system samodzielnie wyznaczył miejsca na Ziemi, którym miał przyjrzeć się satelita. Wybór lokalizacji odbywał się na podstawie nieznanych kryteriów.

Ziemia (źródło: Pixabay)
Ziemia (źródło: Pixabay)

Jakie lokalizacje zostały wybrane przez sztuczną inteligencję?

Wśród miejsc wyznaczonych przez sztuczną inteligencję znalazła się Patna, która zlokalizowana jest na terenie północno-zachodnich Indii. Miasto to znajduje się nad brzegiem rzeki Ganges, mającej szczególne znaczenie dla armii New Delhi. To właśnie tam przed trzema laty doszło do starć z siłami zbrojnymi Chin.

Inną lokalizacją wybraną przez AI, podczas tej dobowej „wolności od człowieka”, została Osaka. Jest to trzecie co do wielkości japońskie miasto, które ulokowane jest na południo-zachodniej części Honsiu, czyli największej wyspy należącej do Japonii. Właśnie tam znajduje się najbardziej ruchliwy port japoński, w którym to czasami stacjonują amerykańskie okręty wojskowe prowadzące prace na Pacyfiku.

Należy zaznaczyć, że AI lokalizacje dla satelity wybrała samodzielnie, a kurs przez nią obrany został ustalony wcześniej, jednak nie wpływał on na orbitę. Chiny posiadają łącznie 260 zdalnie sterowanych satelitów umieszczonych na okołoziemskiej orbicie.