Facebook

Prywatny instruktor tańca – AI Facebooka tworzy choreografie do każdej muzyki

Naukowcy z laboratorium Facebooka stworzyli nowy model sztucznej inteligencji, który generuje choreografie taneczne na podstawie utworu muzycznego, który wprowadzimy. Nie łączy on tylko kilku popularnych ruchów, lecz tworzy całkowicie nowe rutyny, które są, według twórców, zsynchronizowane i zaskakujące.

Potężne narzędzie

Facebook twierdzi, że nowy system wspomoże choreografów, gdy nie będą mogli znaleźć weny. Co najważniejsze, rutyny, które generuje ten model AI, są całkowicie oryginalne.

Jak powiedziała Davi Parikh, współtwórczyni tego systemu:

To AI generuje nowe sekwencje ruchów, które mogłyby nie przyjść człowiekowi na myśl. Dodaje to dodatkowy poziom kreatywności, ponieważ możesz wyobrazić sobie dany taniec w całkowicie innej formie.

“The AI generates new sequences of movements that might not have come naturally to people. It adds a layer of creativity, because you can visualize a dance in a different form.”

Jak to działa

Krok pierwszy

Użytkownik wprowadza piosenkę do systemu. Sztuczna inteligencja przeszukuje klip w celu znalezienia podobnych struktur, oznaczających rytm i refreny.

Krok drugi

System skanuje bazę danych w poszukiwaniu choreografii do podobnych piosenek. Następnie, spośród nich wybiera ruchy różnych agentów, które odpowiadają danym momentom we wprowadzonej piosence.

Krok trzeci

Agenci mogą przyjmować różne formy – geometryczne kształty, dyski lub humanoidalne rysunki. W ostatnim kroku AI musi połączyć wszystkie wybrane ruchy w jedną całość, zsynchronizowaną z muzyką.

Co na to ludzie

Badacze chcieli zobaczyć, co o kreacjach ich systemu sądzą ankietowani na platformie Amazon Mechanical Turk. Pokazując im naprzemiennie wytwory sztucznej inteligencji i prawdziwych tancerzy, zadali im cztery pytania:

  1. Który taniec był najlepiej zsynchronizowany z muzyką?
  2. Który taniec był najbardziej nieprzewidywalny?
  3. Który taniec był najbardziej kreatywny?
  4. Który taniec był najbardziej inspirujący?

Facebook pisze, że ankietowani preferowali choreografie sztucznej inteligencji w dwóch ostatnich kategoriach. Oceniali oni jednak klipy przedstawiające ruchy ludzi, a nie poniższą rutynę, którą udostępnił Facebook:

Twórcy systemu sądzą, że zainspiruje on nową generację tancerzy i choreografów. Na razie, kod dostępny jest dla wszystkich – tutaj.