Gołębie (źródło: Pixabay)
Gołębie (źródło: Pixabay)

Mózg gołębia ma coś wspólnego z AI? Okazuje się, że wiele!

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa sprawdzili, w jaki sposób działa mózg gołębi oraz co ten organ ma wspólnego ze sztuczną inteligencją. Może i brzmi dziwnie, ale wyniki badań i stworzone porównanie zaskakują.

Gołębie i AI – identyczna metoda „działania”

Badania przeprowadzone przez amerykańskich psychologów polegały na poddaniu gołębi testom kategoryzacji, czyli takich, gdzie logika czy też rozumowanie nie jest pomocne w opracowaniu rozwiązania. Okazało się, że ptaki, metodą prób i błędów, zdołały nauczyć się pewnych zależności i scenariuszy, co pozwoliło na osiągnięcie 70% poziomu dokładności. Skąd więc porównanie do sztucznej inteligencji oraz uczenia maszynowego?

Okazuje się, że te ptaki i AI mają naprawdę wiele wspólnego. Działanie sztucznej inteligencji, pod względem metodologii, wygląda bardzo podobnie do działania mózgu gołębi. Komputery są w stanie rozpoznawać obiekty, wzorce czy twarze, dzięki sukcesywnemu „uczeniu” się.

„Cały czas słyszy się o cudach sztucznej inteligencji, o wszystkich niesamowitych rzeczach, które może ona zrobić.”

Ed Wasserman, profesor psychologii eksperymentalnej na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu w Iowa
Gołębie (źródło: Pixabay)
Gołębie (źródło: Pixabay)

Przeprowadzone testy i sposoby uczenia się

Przeprowadzone na gołębiach testy opierały się o pokazywany bodziec w formie linii czy pierścienia, a ptak musiał podjąć decyzję, do której kategorii należy zaliczyć poszczególny bodziec. Dokonywanie wyboru odbywało się za pomocą dwóch przycisków, a prawidłowa odpowiedź była nagradzana smakołykiem. W ten sam sposób przetestowano cztery ptaki, spośród których każdy rozpoczynał od poprawnej odpowiedzi. Po setkach testów ptaki osiągnęły średnio 68% dokładności.

Badacze podzielili rodzaje uczenia się na dwa główne sposoby – deklaratywny oraz asocjacyjny. Uczenie deklaratywne jest formą używania rozumu, którego działanie opiera się o zasady czy strategie, natomiast asocjacyjne jest oparte o odnajdywanie powiązań pomiędzy obiektami. Te ptaki są tutaj doskonałym przykładem uczenia asocjacyjnego, podobnie zresztą jak sztuczna inteligencja.

„Ludzie są zachwyceni sztuczną inteligencją robiącą niesamowite rzeczy przy użyciu algorytmu uczenia się podobnego do gołębia.”

Ed Wasserman, profesor psychologii eksperymentalnej na Wydziale Psychologii i Nauk o Mózgu w Iowa