AI od NVIDII zatrudnione w fabrykach BMW

AI od NVIDII zatrudnione w fabrykach BMW

Znany niemiecki koncern motoryzacyjny wykorzystuje oprogramowanie Sztucznej Inteligencji wykonane przez firmę NVIDIA, żeby symulować cały proces produkcyjny, wliczając w to przewidywane zachowania robotów i ludzi w budynku. Rozwiązanie jest nowe i dopiero wdrażane, a jako miejsce testów wybrano planowaną fabrykę BMW w Regensburgu w Bawarii. 

Produkcja aut i części we wspomnianym bawarskim mieście ma ruszyć względnie szybko, bo już pod koniec 2021 roku. Wyróżnia ją jednak to, że zanim jakiekolwiek komponenty powstaną tam w rzeczywistości, ich proces wytwarzania zostanie zasymulowany w wirtualnej wersji fabryki.

Jak mówi Markus Grüeneisl, który kieruje strategią produkcji w BMW, symulacja pozwala menedżerom na bardziej szczegółowy plan wytwarzania niż wcześniej. Ponadto, możliwe jest wstępne sprawdzanie wszelkich rozwiązań i sugestii w symulacji budynku w czasie rzeczywistym.

Operacja w Regensburgu jest częścią większej polityki BMW, które planuje korzystać w coraz większym stopniu z AI w procesie produkcji. Grüeneisl twierdzi także, że algorytmy uczenia maszynowego mogłyby symulować zachowanie robotów przemysłowych tak aby znaleźć najwydajniejszy sposób wytworzenia danej części lub wykonania danego procesu. 

W przyszłości, niemiecki koncern chciałby, żeby roboty najpierw uczyły się produkcji w symulacji a następnie stosowały znalezione rozwiązanie przy rzeczywistej linii wytwarzania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można by przeprowadzać coraz bardziej skomplikowane procesy montażowe bez udziału ludzi.

Nvidia pionierem w dziedzinie sztucznej inteligencji

Żeby odwzorować linię produkcyjną w Regensburgu, niemiecki koncern skorzystał z platformy oprogramowania Omniverse, autorstwa firmy Nvidia. Jest to kontynuacja współpracy obu podmiotów, gdyż już rok temu mogliśmy przeczytać, że BMW korzysta z platformy sztucznej inteligencji zwanej Isaac, którą również stworzyła Nvidia. Cel był wtedy bardzo podobny, ponieważ koncern skupiał się na trenowaniu robotów do określonych zadań za pośrednictwem wspomnianej platformy.

Obrazek pokazuje fabrykę w Regensburgu, gdzie Nvidia pomoże w automatyzacji linii montażowej.
Linia montażowa w fabryce BMW w Regensburgu.

Zastosowanie symulacji komputerowych nie jest rozwiązaniem nowym, jednak Omniverse stanowi swoistą rewolucję na tym polu. Pozwala na symulację najdrobniejszych detali z fotograficzną dokładnością a także umożliwia dodanie elementów praw fizyki, chociażby grawitacji.

Producent może również sprawdzić jak zmiana materiału z jakiego dany komponent będzie wykonany wpłynie na każdy pojedynczy etap produkcji, od początku do końca.

Zdecydowanie łatwiej jest tworzyć w Omniverse złożone środowiska, ponieważ umożliwia on import gotowych modeli 3D. Platforma korzysta z otwartego standardu pliku i jest kompatybilna z wieloma programami projektowania komputerowego. 

Zainteresowanie zastosowaniem AI do kontrolowania robotów i maszyn przemysłowych ciągle wzrasta. Zachęcone poprzez ciągły rozwój sektora, powstają liczne startupy opierające swoją działalność na sztucznej inteligencji i badające sposoby w jakie można nauczyć roboty wykonywania skomplikowanych zadań. Omniverse jest nawet w stanie zasymulować zachowanie ludzkich pracowników w fabryce tak aby znaleźć najlepszą procedurę produkcji i zminimalizować przy tym problemy ergonomiczne.

Nvidia zajmowała się początkowo produkcją układów graficznych do gier, ale gdy wspomniane układy okazały się idealne do szkolenia programów AI, firma szybko rozszerzyła swoją działalność. Dzisiaj zajmuje się także branżami, gdzie kwestia sztucznej inteligencji zyskuje na znaczeniu, w tym sektorem motoryzacyjnym i kwestią obrazowania medycznego.