cyberpunk-2077-phantom-liberty-grafika
Grafika promująca Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

W Cyberpunk 2077 wykorzystano AI do zastąpienia głosu zmarłego aktora

Przy Phantom Liberty, czyli najnowszym dodatku do Cyberpunk 2077, pracowało wiele osób oraz… sztuczna inteligencja. Polski producent gier wykorzystał AI do odtworzenia głosu znanego, polskiego aktora głosowego.

AI wykorzystane do produkcji Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

CD Projekt przez długi czas pracowało nad Phantom Liberty, pierwszym, fabularnym dodatkiem do Cyberpunka 2077. Ten został bardzo ciepło przyjęty m.in. ze względu na wprowadzenie wielu nowych, wyczekiwanych funkcji, a także za świetny klimat i opowiadaną historię. Jak się okazało, swój udział w tym miała sztuczna inteligencja, ponieważ to ją wykorzystano do odtworzenia kwestii dialogowych Miłogosta Reczka, polskiego aktora głosowego, który w podstawowej wersji gry podłożył głos pod postać Viktora Vectora.

Miłogost Reczek zmarł w 2021 roku i nie zdążył użyczyć swojego głosu na poczet Phantom Liberty. CD Projekt chciało uhonorować go, więc za zgodą rodziny Reczka, użyto AI do podłożenia jego głosu do DLC do Cyberpunka 2077.

CD Projekt zatrudnił innego aktora głosowego do wykonania nowych kwestii do roli. Następnie użył Respeecher, czyli ukraińskiego programu do klonowania głosu. Dzięki temu zmienił dialogi tak, aby brzmiały jak te nagrane przez Miłogosta Reczka.

Cyberpunk 2077 - next-gen patch
Grafika promująca Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 nie jest pierwszy

Podłożenie głosu zmarłego aktora nie było proste. Proces trwał wiele miesięcy, a Mikołaj Szwed, dyrektor ds. lokalizacji w CD Projekt, twierdzi, że duży udział w tym mieli synowie Reczka, którzy bardzo wspierali Szweda w tych działaniach. W oświadczeniu dla Bloomberga Szwed stwierdził, że chcieli oddać hołd jego występowi jako Viktor Vektor, ponieważ był jednym z najlepszych polskich aktorów głosowych.

Wykorzystywanie AI w procesie twórczym może jednak być mieczem obosiecznym, co zdążyła zauważyć branża filmowa. Od wielu miesięcy trwa strajk aktorów i scenarzystów, którzy żądają prawnego uregulowania wykorzystywania sztucznej inteligencji. To etyczny problem, z jakim należy się zmierzyć, ponieważ AI jest coraz częściej i chętniej wykorzystywane w kreatywnej pracy. W związku z tym strajkiem swoje problemy ma m.in. Marvel, gdyż opóźnienia w produkcji kolejnych serialów i filmów rosną z tygodnia na tydzień.