Opracowana przez krakowskich onkologów, naukowców, inżynierów i programistów AILIS pomoże szybko zdiagnozować nowotwór piersi. Technologia nie leczy, ale pozwala wykryć zmiany na bardzo wczesnym etapie, ułatwiając leczenie i powrót do zdrowia. Jak działa?
Rak piersi zabija kobiety na całym świecie
Na terenie Unii Europejskiej nowotwór piersi co 7,5 minuty zabija kolejną kobietę. Ta choroba może rozwijać się nawet 10 lat, zanim da jakiekolwiek objawy, dlatego tak istotne jest stworzenie metody, która pozwoli na szybkie jej wykrywanie i natychmiastowe działanie w celu zwalczenia tak mocnego przeciwnika, jakim jest rak piersi.
Naukowcom z Krakowa udało się opracować technologię AILIS, dzięki której możliwe jest bardzo wczesne wykrycie pierwszych zmian, które w tradycyjnych badaniach przesiewowych często nie są realne do odnalezienia. AILIS wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) i nie jest metodą leczenia, ale dokładną metodą diagnostyczną, czyli pierwszym krokiem w drodze do całkowitego wyleczenia nowotworów piersi. Krakowska technologia jest także w stanie oszacować nawrót zmian nowotworowych w przyszłości.
Jak działa technologia AILIS?
Podstawą działania AILIS jest POD, czyli Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne, będące bezinwazyjną i bezpieczną metodą diagnostyczną. Jej działanie opiera się o chwilowe pobudzenie przepływu energii cieplnej w tkankach piersi, co następnie pozwala na zaobserwowanie aktywności tkanek i dostrzeżenie nawet najmniejszych potencjalnych anomalii.
Jedno badanie to około 250 obrazów wykonanych w czasie 4 minut, które kierowane są kolejno do systemu wykorzystującego sztuczną inteligencję. AI, na podstawie wprowadzonych do systemu zasobów, analizuje on otrzymane dane i w ciągu zaledwie 10 minut generuje gotowy wynik. Trzeba przyznać, że jest to niezwykle istotne, mając na uwadze czas oczekiwania w Polsce na opis ogółu badań obrazowych, które niejednokrotnie sięgają kilku tygodni.
Badanie jest w pełni bezpieczne i precyzyjne, nie dochodzi podczas niego do kompresji tak, jak dzieje się to w przypadku badania mammograficznego, jest wygodne i bezbolesne.
System sieci neuronowych to nie tylko badanie i wygenerowanie wyniku, ale również przewidzenie konieczności wykonania kolejnego badania, a także opracowanie indywidualnego planu monitoringu w zależności od wykrytych wewnątrz piersi struktur tkankowych.
Pacjent otrzyma do dyspozycji aplikację, w której może w łatwy sposób dokonać rejestracji oraz zapoznać się z otrzymanymi wynikami, planem kolejnych wizyt, a także otrzyma dostęp do zdalnej konsultacji ze specjalistą, która odbędzie się w ciągu 48 godzin. Na ten moment system jest na etapie badań klinicznych i spełniania wymogów, aby uzyskać certyfikaty medyczne niezbędne do uruchomienia AILIS.