Miasto Baltimore jest bacznie obserwowane przez sztuczną inteligencję (AI), której algorytm pozwala na kontrolowanie i wykrywanie zawalonych oraz niebezpiecznych dachów na terenie miasta. Po co sztuczna inteligencja ma informować o pustostanach?
Problematyka pustostanów i niebezpiecznych obiektów na terenie miasta
Baltimore od lat zmaga się z problemami pustostanów, a już w 2018 roku próbowało stworzyć rejestr budynków, których dachy były wątpliwej jakości. Wszystko to tworzono ręcznie w oparciu o zbiory zdjęć. Na tej podstawie segregowano pustostany, które nadawały się do wyburzenia awaryjnego bądź priorytetowego. Mimo to, prace były żmudne i pracochłonne, badania można było ponawiać co kilka lat, jednak nie w czasie rzeczywistym.
Do ponownego pochylenia się nad sprawą i w końcu do opracowania systemu, wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji, skłoniła śmierć pracowników służb, którzy zginęli podczas akcji płonącego pustostanu. Wypadek, który miał miejsce w Baltimore w styczniu 2022 roku, kiedy to śmierć ponieśli strażacy i ratownicy, skłonił do opracowania automatycznego systemu, pozwalającego na przewidywanie niebezpiecznych dachów i obiektów na terenie miejscowości.
Nowy system AI, który zabezpieczy Baltimore i ochroni służby
Algorytm AI został oparty o zbiór zdjęć lotniczych, dane zebrane przez miasto oraz istniejące systemy informacji geograficznej. System ma za zadanie w sposób automatyczny wykrywać dachy, które wykazują uszkodzenia lub ryzyko zawalenia się. Dzięki temu narzędziu możliwe będzie zwalczanie i przewidywanie niebezpiecznych dla mieszkańców i służb obiektów, a w najgorszych przypadkach dążenie do rozbiórki budynków i konstrukcji.
Tak opracowany system ma również odpowiednio informować służby, które otrzymują wezwanie do akcji, że istnieje niebezpieczeństwo zawalenia się dachu lub całego budynku, co z pewnością zmieni ich podejście do przeprowadzanej akcji.
Na ten moment, wdrożony i już testowany system oparty o algorytmy AI, został nagrodzony przez firmę MACo za program, mający na celu poprawę jakości życia i usług dla mieszkańców.