Latający samochód z silnikiem BMW dopuszczony do startu. Potrzebujesz jedynie licencji pilota

aircar

AirCar fot Klein Vision

To się dzieje naprawdę! AirCar zakończył badania i otrzymał oficjalny Certyfikat Zdatności do Lotu. Certyfikat został wydany przez Słowacki Urząd Transportu, zgodnie ze standardami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Zatem wsiadanie do samochodu i odlatywanie na wakacje może stać się rzeczywistością już za kilka lat. Pojazd jest o krok od wejścia na rynek.

AirCar – nowy latający samochód

O AirCar zrobiło się głośno po raz pierwszy w lipcu 2021 r. po pomyślnym ukończeniu pierwszego załogowego lotu testowego między dwoma miastami na Słowacji. Od tego czasu zarejestrował już ponad 70 godzin lotów testowych, 200 startów i lądowań, a także wypróbował strome zakręty pod kątem 45 stopni.

Anton Zając, współzałożyciel Klein Vision, firmy, która skonstruowała latający samochód, wyraża nadzieję, że AirCar da pilotowi swobodę uniknięcia korków oraz ruchliwych lotnisk:

Często podróżuję po Europie i żałuję, że nie mam latającego samochodu, ponieważ mógłbym wylądować i nie czekać na taksówkę oraz ominąć zatłoczone terminale. Samochody były kiedyś symbolem wolności. A jeśli masz prawo jazdy, na pewno wiesz, że straciłeś tę wolność, bo często – zamiast jechać – tkwisz w korku.

Czy AirCar stanie się powszechną formą transportu?

Obecny prototyp AirCar ma zasięg 500 km i jest wyposażony w całkowicie chowane skrzydła, 160-konny silnik BMW ze stałym śmigłem i spadochron balistyczny. Do sterowania nim potrzebujesz jedynie (albo aż) licencji pilota. Samochód napędzany jest uniwersalnym paliwem, sprzedawanym na każdej stacji benzynowej.

Pojazd może latać na maksymalnej wysokości operacyjnej 18000 stóp (~5,5 km). W czerwcu latający samochód wykonał 35-minutowy lot testowy między lotniskami w Nitrze a stolicą Słowacji, Bratysławą. Po wylądowaniu samolot przerobił się na samochód i został przewieziony do centrum miasta. Transformacja z samolotu w samochód zajęła 2 minuty i 15 sekund.

AirCar fot. Klein Vision

Firma już pracuje nad swoim kolejnym prototypem o zasięgu lotu 1000 km i prędkości przelotowej 300 km/h. Oczywiście on również będzie musiał przejść testy i uzyskać certyfikat zdolności do lotu.

Kiedy AirCar trafi do sprzedaży?

Według zapowiedzi, AirCar ma trafić na rynek w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Wtedy też ma kosztować „tylko” ok. 600 – 700 tysięcy dolarów. Według szacunków specjalistów, rynek latających samochodów będzie wart ponad bilion dolarów w ciągu najbliższych 20 lat.

Exit mobile version