Nissan EV Concept (źródło: Nissan)
Nissan EV Concept (źródło: Nissan)

Następca Micry będzie zgrabnym, miejskim elektrykiem

Nissan pochwalił się, że pracuje nad nowym miejskim elektrykiem. Model jest elementem planu Alians 2030, przyjętego wspólnie przez Renault, Nissana i Mitsubishi.

Następca Micry najmniejszym modelem Nissana

Nissan, oprócz ciekawych pomysłów, ma też bardzo ambitne plany. Koncern konsekwentnie realizuje swój plan elektryfikacji Europy zgodnie z mapą „Ambition 2030”. Wśród projektów wchodzących w skład planu podboju znajdują się nowe samochody i rozwiązania, w tym elektryczny crossover-coupé Ariya oraz unikatowa technologia e‑POWER, która zadebiutuje w Europie w modelach Qashqai i X-Trail.

Do planu niedawno dołączył zapowiedziany miejski pojazd z napędem elektrycznym. Projekt opiera się o nową platformę CMF B-EV i jest rozwijany wspólnie z Renaultem i Mitsubishi w ramach programu partnerskiego „Alians 2030”. Na czym polega to partnerstwo?

Sojusz nawiązany miedzy Francuzami i Japończykami ma bardzo ambitne założenia:

  • wykorzystanie tych samych platform w 80% pojazdów produkowanych przez sojusz, w celu skupienia się na potrzebach klientów,
  • wspólna inwestycja 23 miliardów euro przez najbliższych 5 lat w segment pojazdów elektrycznych,
  • 35 nowych modeli elektryków w 2030 roku, opartych o 5 standardowych platform,
  • wspólna strategia dotycząca segmentu baterii w celu redukcji kosztów i zwiększenia produkcji,
  • rozwój nowych technologii akumulatorowych.

I wiele innych. Pełny opis strategii Alians 2030 znajdziecie tutaj.

Koncept nowego elektryka zapowiedziany przez Nissana

Elektryk skryty w cieniu

Koncern nie zdradził jeszcze ani ceny, ani daty premiery, ani nawet nazwy nowego elektryka. Wiadomo jednak, że będzie produkowany w hubie Renault ElectriCity we Francji, zastąpi kultową Micrę i będzie najmniejszym modelem w gamie. Mimo wykorzystania wspólnej z Mistubishi i Renault platformy, pojazd ma zachować odrębną stylistykę, co widać po wstępnej prezentacji designu.

To nie jedyny model Nissana, który będzie produkowany przez Renault we Francji. Będzie tam również wytwarzany Nissan Townstar – lekki samochód dostawczy, który w odmianie elektrycznej będzie następcą pionierskiego modelu e-NV200.

Dalsze informacje produktowe zostaną ogłoszone bliżej premiery. Czyli właściwie, na ten moment, nie wiadomo kiedy.