Alexa

Alexa pomoże Ci spędzić czas w domowej izolacji

Choć Alexa nadal nie umie mówić po polsku, to inteligentna asystentka Amazonu jest w kraju nad Wisłą całkiem popularna. To ciekawa alternatywa dla Siri czy Asystenta Google, a gigant z Seattle dba, aby jego produkt miał coś interesującego do zaoferowania. Na przykład rutyny pomagające zaplanować czas w domu, a także piosenka ułatwiająca prawidłowe mycie rąk czy wreszcie udzielanie rzetelnych informacji o koronawirusie.

Alexa to świetny asystent głosowy (a raczej asystentka głosowa), o której rozwój dba Amazon. Alexa po prostu zawsze jest na bieżąco z tym, co może być przydatne – nie inaczej jest tym razem. Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że z trzech najpopularniejszych propozycji wprost z Ameryki to ta jest najciekawsza, o czym świadczą wypuszczane na bieżąco aktualizacje.

Specjalnie zwracam uwagę na amerykańską trójcę – dopiero za jakiś czas przekonamy się, jak realnie Huawei Celia radzi sobie z zadaniami wyznaczanymi inteligentnym asystentom.

Alexa – Twoja sekretarka w home office

Praca w warunkach domowych może być zaskakująco trudna dla tych, którzy z rzeczywistością home office zderzają się po raz pierwszy. Aktualnie bardzo dużo czasu spędzamy w domu, właściwie do zera ograniczając wszelkie inne aktywności, co wiele osób może po prostu przytłaczać.

Jeśli macie problem z odpowiednim rozplanowaniem dnia i siedząc w domu zbyt dużo czasu poświęcacie pracy lub, wręcz przeciwnie, zupełnie nie możecie się za nią zabrać, to z pomocą może przyjść Alexa. A konkretniej rzecz ujmując – dwie nowe rutyny.

Amazon Echo Dot z Alexą na pokładzie

Work from Home lub Stay at Home – dla każdego coś dobrego

Łatwo rozregulować sobie cykl dnia, kiedy cały czas spędzamy w domu, prawda? Jeśli macie z tym problem na tyle duży, że nie umiecie okiełznać go samodzielnie, to pomóc może Alexa. Asystentka przypomni nam kiedy jest czas, żeby wyjść z łóżka, kiedy przerwać pracę, żeby coś zjeść, kiedy warto poświęcić parę minut na codzienną gimnastykę, a także kiedy można wreszcie zakończyć pracę czy zacząć kolację.

O tyle, o ile przypomnienia o posiłkach brzmią dla mnie… komicznie, tak sygnalizowanie przez Alexę godzin pracy może być dla wielu osób nieocenionym narzędziem. W wirze home office łatwo jest zagubić się w czasie i swój dzień zwyczajnie rozplanować źle i nieefektywnie.

Oczywiście oprócz Work from Home, Alexa ma też coś dla tych, którzy aktualnie nie pracują, a i tak w domu spędzają sporo czasu – jest to rutyna Stay at Home.

Alexa pomoże dzieciom prawidłowo umyć ręce

Co prawda nie trzeba być dzieckiem, żeby korzystać z tej opcji, ale zakładam, że dorosłym łatwiej jest dopilnować niezbędnego czasu. Zdaje się, że Alexa sugeruje czas dwudziestu sekund, a nie trzydziestu – jak często się słyszy, niemniej w celu dobrego odmierzenia tego czasu, asystentka może śpiewać piosenkę nieco mobilizującą piosenkę. Ale spokojnie, w Polsce też mamy na to radę – wcale nie trzeba mieć inteligentnego asystenta… 😉

Rzetelne informacje o koronawirusie? Nie ma problemu

W celu sprawnego skorzystania z tej funkcji trzeba raczej płynnie rozumieć język angielski.Niemniej, Alexa, korzystając z wytycznych Centers for Disease Control and Prevention, może odpowiedzieć na pytanie, co należy zrobić kiedy podejrzewamy u siebie COVID-19 czy jakie są objawy tej choroby. Nic odkrywczego, ale zawsze to kolejne rzetelne źródło. Pamiętajcie, że jeśli chodzi o polskie źródła wiedzy, to możemy korzystać ze specjalnej podstrony na gov.pl.

To by było na tyle, jeżeli chodzi o funkcje, jakie otrzymała Alexa na czas przymusowego spędzania czasu w domu. Przyznam szczerze, że chyba skorzystałbym z nich, jeśli tylko miałbym jakiś głośnik Amazona – a Wy?