Asystent, Siri i Alexa mają nową koleżankę. Huawei Celia właśnie została zaprezentowana

Asystent, Siri i Alexa mają nową koleżankę. Huawei Celia właśnie została zaprezentowana

Brak możliwości korzystania z usług Google zmusza Huawei do szukania alternatywnych rozwiązań dla tych, które do tej pory dostarczał amerykański partner. Jednym z nich był Asystent Google, oferujący coraz to większe możliwości. Zdecydowano się na opracowanie autorskiego rozwiązania i zaprezentowanie go razem z pierwszym obsługiwanym akcesorium. Pora zatem przywitać głośnik Huawei Sound X i nową asystentkę – Huawei Celia.

Huawei Celia – co oferuje nowy asystent głosowy?

Na tę chwilę, właściwie jedynym źródłem informacji o możliwościach Huawei Celia jest konferencja, podczas której miała miejsca prezentacja. Mając tak niewiele informacji możemy powiedzieć jedynie, że pierwszym krajem, w którym nowa usługa będzie dostępna będą Chiny, po czym trafi również do innych odbiorców. Wspieranymi językami, oczywiście poza chińskim, będą, zgodnie z wyświetlaną podczas prezentacji informacją, angielski, francuski i hiszpański, a ich lista będzie sukcesywnie rozszerzana.

Podczas prezentacji przekonaliśmy się, że nowy asystent potrafi, między innymi, zadzwonić do wybranej osoby, przedstawić informacje o aktualnej pogodzie, obsłużyć kalendarz i budzik, tłumaczyć symultanicznie rozmowę i korzystać z rozpoznawania przedmiotów. W porównaniu do możliwości Siri, Asystenta czy Alexy – nic imponującego. Istnieje jednak możliwość, że przed rynkowym debiutem możliwości Huawei Celia zostaną rozszerzone.

Skąd imię Celia? Brzmi podobnie do…

No właśnie. Lekko naciągając anglojęzyczną wymowę Celia, powstaje słowo bardzo podobne do Siri. Jak pokazują praktyczne przykłady, w tym kolegów z redakcji Tabletowo.pl, wypowiadając Hi Celia w bezpośredniej bliskości urządzeń Apple można spowodować ich wybudzenie i uruchomienie Siri. Przypadek? Raczej doskonale przemyślane, choć złośliwe rozwiązanie.

Huawei Celia
Zdjęcie dzięki uprzejmości kolegi Miłosza Starzewskiego

Czy taka reakcja Siri oznacza wzajemność, i Hi Siri spowoduje reakcję Celii? Bardzo możliwe, choć przekonamy się o tym dopiero, jak asystent od Huawei trafi na nasze urządzenia.

Huawei Sound X – nowy gracz na rynku inteligentnych głośników

Jako, że firma Huawei zdecydowała się na swojego asystenta, logicznym krokiem było zaprojektowanie i zaprezentowanie inteligentnego głośnika, obsługiwanego przez ich autorskie oprogramowanie. Jest nim Huawei Sound X. Opracowany został we współpracy z firmą Devialet, która odpowiadała za dostarczenie rozwiązań zapewniających niezrównaną w swojej kategorii jakość dźwięku.

Huawei Celia

Sam producent określa Sound X jako inteligentny głośnik klasy premium. Ile w tym prawdy? Przekonamy się najprawdopodobniej w lipcu, kiedy to głośnik chińskiego producenta zadebiutuje w Polsce. Kiedy zadebiutuje Celia? Konkretnej daty nie podano, wiemy jedynie, że najnowsze smartfony tego producenta dostaną stosowną aktualizację oprogramowania przez OTA.