Ideą asystentów głosowych jest pomaganie nam w życiu codziennym, a także umilanie czasu wolnego. Posiadając Amazon Echo możemy poprosić Alexę o włączenie świateł, podkręcenie ogrzewania czy o odtworzenie muzyki. To jednak nie wszystko, co może robić smart asystent. Amazon postanowił wykorzystać sprzęt do granic możliwości, dodając funkcję wykrywania dźwięków i analizowania, co dzieje się u nas w domu.
Automatyzacje zwane „rutynami”
W aplikacji Amazon Alexa od dłuższego czasu można było ustawić różne automatyzacje – czynności, które urządzenie ma wykonywać automatycznie w określonym czasie lub warunkach. Dotychczas mogliśmy poprosić Alexę na przykład o wyłączanie świateł codziennie o północy, albo o odpowiednie ustawienie kolorów pasków LED po powiedzeniu odpowiedniego hasła.
Niecały rok temu Amazon rozpoczął wprowadzanie funkcji rozpoznawania dźwięków przez swoje urządzenia. Echo mogło wykryć płacz dziecka, chrapanie, szczekanie psa lub kaszel.
Od teraz smart asystent wykryje również „pikanie” sprzętu domowego oraz lecącą wodę z kranu. W związku z tym w opcjach rutyn, możemy stworzyć automatyzację wysyłającą powiadomienie w razie wykrycia przez urządzenie dźwięku zakończenia prania przez pralkę bądź zmywarkę. Alexa może poinformować nas również o wykryciu odgłosów płynącej wody, co w razie awarii domowych sprzętów może uratować mieszkanie przed zalaniem.
Więcej nowości
Kolejną nową funkcją Alexy jest możliwość zamawiania leków na receptę, a także informowanie o postępie ich dostawy. Funkcja ta jest dostępna dla użytkowników Amazon Pharmacy – usługi jak na razie niestety niedostępnej w Polsce.
Asystent od teraz będzie w stanie również rozmawiać z nami bez konieczności wymawiania słowa „Alexa”. Wystarczy powiedzieć „Alexa, join the conversation”, aby urządzenie podtrzymywało konwersację z nami.
Dla użytkowników Amazon Echo Show z kolei, czyli wersji asystenta wyposażonej w ekran, została udostępniona opcja odtwarzania TikToków – niektórzy na pewno się z tego faktu ucieszą.
Dobrze wiedzieć, że Amazon nieprzerwanie ulepsza funkcjonalność swoich urządzeń. Mimo, że Alexa nadal nie jest dostępna w języku polskim, uważam ją za jeden z lepszych smart asystentów dostępnych na rynku, głównie dzięki rutynom i „skills’om”, dzięki którym możemy dodać więcej funkcji, a nawet gier.