Jeśli żyjesz w przepastnej willi i Twoje pokoje znajdują się setki metrów od reszty posiadłości, to Alexa wie, że stwarza to problemy. Ale od teraz część z nich będzie rozwiązana, ponieważ wszystkie urządzenia z rodziny Amazon Alexa mogą posłużyć jako rozbudowany interkom.
Żarty na bok. Każdy z nas doświadczył, jak istotne są inteligentne rozwiązania, które ułatwiają kontakt międzyludzki. Być może wielu osobom wystarczy zwykłe połączenie telefoniczne. Zawsze jednak lepiej mieć więcej opcji w zanadrzu. Amazon postanowił, że użytkownicy sprzętów z Alexą na pokładzie, będą taką dodatkową opcję mieli.
Czym jest Interkom?
Wikipedia podaje zwięzłą definicję:
System służący do komunikacji głosowej wewnątrz budynku, zespołu kilku budynków lub pojazdu.
Dalej w opisie tego systemu wyjaśniono jak on działa:
Podstawowy system interkomowy składa się z dwóch połączonych stacji abonenckich, każda ma mikrofon, głośnik oraz przycisk dzwonka. Kiedy przycisk na jednej ze stacji zostanie naciśnięty, interkom przesyła sygnał do drugiej stacji, z której można usłyszeć sygnał dzwonka. Po odebraniu, najczęściej poprzez podniesienie słuchawki, obie stacje łączą się ze sobą i sygnały dźwiękowe są przesyłane pomiędzy nimi, dzięki czemu możliwa jest rozmowa między abonentami.
Systemy interkomowe mogą też być zbudowane z dużo większej liczby urządzeń. Kiedy śpiewałem w chórze takiego systemu używał organista i kościelny. Zapamiętałem, że taki sposób komunikacji jest bezproblemowy i bardzo efektywny. Bywał też efektowny, kiedy gdzieś na łączach powstawało spięcie i ze słuchawki wydobywał się nieprzyjemny pisk.
Nie trzeba jednak szukać tak specyficznych przykładów. Wystarczy zdać sobie sprawę, że najbardziej znanym interkomem są domofony. A te są niemal wszędzie: w domkach jednorodzinnych, w mniejszych kamienicach i w ogromnych budynkach osiedlowych.
Interkom z Alexą działa podobnie
Amazon postanowił nie wymyślać niczego na nowo, ale wykorzystać dobrze znaną funkcję w swoich inteligentnych urządzeniach. W sprzętach wyposażonych w asystenta głosowego usprawniono funkcję „Drop in”. Do tej pory interkom od Amazonu funkcjonował w najprostszej formie, czyli dwóch kompatybilnych urządzeń. Od najnowszej aktualizacji dzięki „Drop in” użytkownik może łączyć się ze wszystkimi dostępnymi urządzeniami w domowej sieci.
Jak to pomoże?
Na swoim blogu amerykańska firma podała przykład wykorzystania usprawnionej funkcji. Wyobraźmy sobie, że mamy zamiar przygotować śniadanie dla wszystkich domowników, ale nie mamy pomysłu co zrobić. Jeśli w każdej sypialni znajduje się np. Echo dot, nie ma konieczności odwiedzać po kolei każdego i pytać na co ma ochotę. Wystarczy uruchomić Alexę i wydać odpowiednią komendę, by każdy nas usłyszał.
Równie dobrze, pospiesznie wychodząc z domu, możemy zapytać czy ktoś czegoś potrzebuje, bo będąc na mieście zamierzamy zrobić małe zakupy. Możliwości wykorzystania jest całe mnóstwo, a najlepsze scenariusze pisze życie. Przeglądając newsy dotyczące sprzętów podpiętych do Internetu i sposoby ich wykorzystania, widzę wiele innych możliwości. Osobiście jestem zafascynowany, jak w prosty sposób można usprawnić codzienne czynności dzięki inteligentnym urządzeniom.
Jeśli masz jakieś inne pomysły to chętnie o nich podyskutuję na naszej grupie na FB.