AlphaDog

AlphaDog – chińska odpowiedź na robota Boston Dynamics

Chińska firma technologiczna Weilan opracowała konstrukcję AlphaDog – psa robota, który wygląda bardzo podobnie do pomysłu Boston Dynamics. Robo-pies wykorzystuje specjalnie zaprojektowany zestaw czujników oraz Sztuczną Inteligencję do wykonywania zadań.

Konstrukcja AlphaDog jest bardzo podobna do innego robota psa o imieniu Spot, stworzonego przez firmę Boston Dynamics. Chińczycy chwalą się, iż stworzyli robota, który jest bardzo podobny do prawdziwego psa. Co ciekawe, AlphaDog ma nawet identyczną nazwę, która była wykorzystywana w przypadku prototypu roboto-psa amerykańskiego producenta.

Chińczycy przekonują, że AlphaDog jest w stanie poruszać się z prędkością do 15 kilometrów na godzinę, co czyni go obecnie najszybszą tego typu konstrukcją na rynku.

AlphaDog, czyli robo-pies

Na demonstracji można zobaczyć zachowanie robota. Podobnie, jak w przypadku sprzętu Boston Dynamics, AlphaDog jest w stanie zachować równowagę po tym, jak został przewrócony przez swoich twórców. Robot potrafi wykryć rodzaj podłoża oraz przeanalizować jego wysokość – tak, aby dostosować częstotliwość kroku i przystosować się do otoczenia.

Do działania AlphaDog, Chińczycy wykorzystują technologię 5G. Robota można nabyć w Chinach w cenie 16 tysięcy juanów (około 10 tys. złotych). Chętnych znalazło się sporo – liczba zamówień na AlphaDog przekracza 1800. To naprawdę niezły wynik. Wśród zamawiających są nie tylko profesjonaliści, ale też zafascynowani jego możliwościami entuzjaści.

W przyszłości firma Weilan chce rozwinąć działalność o tworzenie robotów przeznaczonych do zastosowania komercyjnego. Te z kolei mają być większe i bardziej rozbudowane.

Trzeba przyznać, że sam pomysł wygląda naprawdę imponująco.