Alexa
fot. Unsplash.com

Alexa mówi: niech moc będzie z wami!

W Polsce pierwsze trzy dni maja to jedne z najważniejszych świąt narodowych w ciągu roku. Mało kto wie, że już dzień później swoje święto mają miłośnicy Gwiezdnych Wojen. Na szczęście, Amazon wiedział.

May the 4th, czyli o święcie pewnego uniwersum

Niezwykle rzadko zdarza się, że któreś dzieło popkultury zdobywa tak szeroką popularność, że wspominane jest jednego, konkretnego dnia w kalendarzu. Jednym z tych nielicznych są Gwiezdne Wojny, czyli kultowe filmy science fiction, których akcja dzieje się dawno, dawno temu w odległej galaktyce.

Jednym z najsłynniejszych motywów filmu jest charakterystyczne pozdrowienie, którym posługują się główni bohaterowie – may the force be with you (niech moc będzie z tobą). To właśnie z uwagi na podobieństwo w wymowie may the force i daty may the fourth, nieformalne święto miłośników Gwiezdnych Wojen obchodzone jest właśnie 4 maja.

Alexa, opowiedz mi coś o Baby Yodzie

W 2021 roku, do obchodów May the 4th przyłączyła się firma Amazon, która z tej okazji nauczyła swojego asystenta głosowego – Alexę, kilku powiązanych z tematem uniwersum umiejętności.

To, co znalazło się w Alexie nie odnosi się bezpośrednio do głównego wątku filmów Gwiezdne Wojny, a do osadzonego w tym samym uniwersum serialu The Mandalorian, którego jednym z bohaterów jest Baby Yoda. 4 maja Alexa udziela odpowiedzi na następujące komendy:

  • Alexa, tell me a Baby Yoda joke;
  • Alexa, tell me a Star Wars joke;
  • Alexa, how cute is Baby Yoda?
  • Alexa, talk like Baby Yoda;
  • Alexa, begin my Jedi lessons;
  • Alexa, use the force.

Jako że jeden z kompatybilnych głośników – Amazon Echo Dot, znajduje się na moim biurku, przetestowałem działanie powyższych komend. Na szczęście, dostępne są również w Polsce dlatego my również możemy pozwolić sobie na chwilę zabawy.

Niech moc będzie z Wami!