Innovation@Amazon Hackathon

Rynek smart home w Europie: Amazon zdecydowanym liderem

Z przedstawionego raportu przygotowanego przez IDC, uwzględniającego dane aktualne za czwarty kwartał 2020 roku dowiedzieliśmy się, do kogo należy obecnie rynek rozwiązań inteligentnego domu w Europie. Na pierwszym miejscu znalazł się Amazon, a konkurencja robi wszystko, co może, by go dogonić.

Od czego rozpocząć budowę inteligentnego domu? Ilu ekspertów, tyle opinii. Niektórzy mówią, że najważniejsze jest oświetlenie, inni, że utrzymanie czystości, a jeszcze inni, że monitoring i bezpieczeństwo. Jest również silna grupa, która uznaje, że pierwszym, inteligentnym urządzeniem, na jakie dany klient zdecyduje się wydać pieniądze, powinien być sprzęt udostępniający sterowanie głosowe, w formie głośnika bądź ekranu. Z raportu opublikowanego przez IDC wynika, że to właśnie ta ostatnia grupa jest najliczniejsza, bowiem na pierwszym miejscu pod względem sprzedaży w Europie znalazł się Amazon, czyli producent inteligentnych głośników Echo, z wbudowanym asystentem Amazon Alexa.

Inteligentne głośniki przede wszystkim

Skoro więc na pierwszym miejscu znalazł się Amazon (7,47 miliona urządzeń, 18,1% udziału w rynku), a kupujący szczególnie chętnie sięgają po inteligentne głośniki, drugie miejsce nie dziwi wcale. Należy do producenta urządzeń NestGoogle, który sprzedał w Europie 5,16 miliona urządzeń, zgarniając dla siebie 12,5% rynku.

Podium uzupełniła firma Samsung (4,91 miliona urządzeń, 11,9% udziału w rynku), ale nie może być pewna miejsca na nim w kolejnym kwartale. Wszystko za sprawą LG, któremu do konkurenta rodem z Korei Południowej wiele nie brakuje (4,33 miliona urządzeń, 10,5% udziału w rynku).

Zdecydowanie w tyle pozostał kolejny gracz – Sony (1,91 miliona urządzeń, 4,7% udziału w rynku).

Skoro więc to głośniki napędzają sprzedaż smart home, może dziwić postawa Samsunga, który nie zdecydował się na sprzedaż swojego rozwiązania poza Koreą Południową. Wygląda jednak na to, że z uwagi na bardzo szerokie portfolio urządzeń i bez tego Koreańczycy są w stanie świetnie sobie radzić.

Jak rynek będzie się zmieniał w kolejnych kwartałach? Będziemy to obserwować bardzo uważnie.