Obrazek pokazuje guacamole - sos meksykański, do którego nawiązuje Google nazwą nowej funkcji Asystenta Google.

Google i jego Guacamole – przydatna funkcja w Asystencie

Chociaż tytuł tego tekstu odwołuje się do popularnego meksykańskiego sosu, to jednak oznacza coś zupełnie innego. Jak podaje The Verge, Google pracuje nad nową funkcją dla Androida, która ma się nazywać Guacamole i ma pozwolić na pomijanie frazy „Hey Google” przy wydawaniu niektórych poleceń jego Asystentowi.

Prawdopodobnie gigant z Mountain View nie planował ujawniać nowej funkcji przed konferencją I/O dla deweloperów, zaplanowaną na 18 maja, ale wygląda na to, że mleko się rozlało.

Kalifornijska firma testuje już funkcję Guacamole, która pozwoli na pomijanie „Hey Google” przy prostszych zadaniach, które będziemy chcieli zlecić naszemu Asystentowi Google. Chcesz wyłączyć alarm albo odrzucić połączenie? Wystarczy krótkie „Stop”, a Asystent się tym zajmie.

Skąd o tym wiemy? Nowa funkcja o tajemniczo brzmiącej nazwie pojawiła się już u niektórych użytkowników systemu Android 11. Chociaż żaden z dziennikarzy The Verge, nie był jeszcze w stanie jej uruchomić, łatwo sobie wyobrazić jak ma działać.

Obrazek pokazuje dwa zrzuty ekranu, które prezentują gdzie można znaleźć funkcję Google Guacamole.
Gdzie znaleźć funkcję Guacamole na Androidzie 11 i w aplikacji Google (wersja 12.15.9.29.) fot. The Verge

Zgodnie z informacjami, które podało 9to5Google, Guacamole ma służyć przy zadaniach związanych z alarmami, timerami i połączeniami. Użytkownik będzie mógł odpowiednio skorzystać z komend „Stop”, „Drzemka” oraz „Odpowiedz na / Odrzuć połączenie”.

Google Guacamole na dzień dzisiejszy

Niestety, funkcja jest na razie dostępna prawdopodobnie tylko dla pracowników, którzy mogą ją testować w realnych warunkach. 

Dlaczego w takim razie nie mogą tego robić użytkownicy, gdzie Guacamole się wyświetla? Problemy pojawiają się przy dostępie do wewnętrznej strony internetowej, z którą korzystający z Guacamole musi się połączyć, żeby jej używać. Na ten moment wydaje się być dostępna jedynie dla pracowników.

Google i jego Guacamole - przydatna funkcja w Asystencie
Strona, do której użytkownik zostaje przekierowany z systemu Android 11. Na ten moment nie działa. fot. The Verge

Guacamole nie wydaje się zupełnie nową funkcją. To dlatego, że inżynierzy z Mountain View umieścili już mechanizm działający na podobnej zasadzie w głośnikach Google Home i urządzeniach Nest Hub

Dowiedzieliśmy się o tym na konferencji I/O w 2019 roku i od tamtego momentu, jeśli chcesz wyłączyć alarm na swoim głośniku od kalifornijskiej firmy, wystarczy, że powiesz „Stop”. Nie trzeba wywoływać Asystenta frazą „Hey Google”, jak to ma miejsce przy innych zadaniach.

Miejmy nadzieję, że funkcja szybko ujrzy światło dzienne i stanie się szerzej dostępna. Z pewnością pozwoliłaby nam choć nieco ułatwić sobie życie.