Amazon Astro fot. Amazon

Amazon Astro – zrobotyzowany stróż i pomocnik mieszkańców inteligentnego domu

Czy kiedykolwiek marzyliście o robocie, który będzie podążał za Wami krok w krok, by zawsze służyć pomocą i cenną informacją? Jeżeli tak, to Wasze marzenia, w pewnym stopniu, właśnie się spełniają. Do sprzedaży trafia robot Amazon Astro, który jest czymś znacznie większym, niż tylko Alexą na kółkach.

Ostatnia prezentacja firmy Amazon obfitowała w ciekawe urządzenia, które z całą pewnością okażą się przydatne w wielu inteligentnych domach. Dowiedzieliśmy się, między innymi, jak działa ekran Echo Show 15, gotowy by zastąpić tradycyjną tablicę na notatki, a także, co potrafi latająca kamera monitorująca dom.

Jak wspomnieliśmy w materiale poświęconym tej niezwykłej kamerze, jej istotnym ograniczeniem jest brak możliwości swobodnego patrolowania monitorowanej przestrzeni. Urządzenie, o którym mowa w tym materiale, jest w tym zakresie zdecydowanie bardziej samodzielne. Tyle tylko, że zamiast latać, jeździ. Oto Amazon Astro, czyli robot, który pilnuje porządku i dostarcza mieszkańcom domu cennych informacji.

Amazon Astro jako jeżdżący asystent głosowy

Jednym z wielu, być może najważniejszym zadaniem nowego robota od Amazon, jest funkcja inteligentnego asystenta głosowego, dostępna wszędzie tam, gdzie w danym momencie przebywa jego użytkownik. Wystarczy wydać komendę podążaj za mną, by Astro udał się za użytkownikiem w miejsce, w którym w najbliższym czasie ma zamiar przebywać.

Amazon Astro - zrobotyzowany stróż i pomocnik mieszkańców inteligentnego domu
Amazon Astro fot. Amazon

Po co komukolwiek towarzystwo Astro? Po wszystko to, do czego wykorzystujemy obecnie inteligentne ekrany. W tym aspekcie, Amazon Astro to nic innego, jak wyświetlacz Echo Show na kółkach. Umożliwia prowadzenie rozmów wideo, udostępnia funkcje asystenta głosowego Alexa, pozwala słuchać muzyki, oglądać filmy i wiele innych.

Amazon Astro jako stróż

Co w sytuacji, gdy opuścimy dom, w którym przebywa Astro? Robot błyskawicznie zmieni się w mobilne urządzenie do domowego monitoringu. Bez trudu wykryje niepokojące odgłosy, a także ruch, by niezwłocznie udać się we wskazane miejsce i rozpocząć transmisję materiału wideo do użytkownika.

Amazon Astro fot. Amazon
Amazon Astro fot. Amazon

Co istotne, Amazon Astro może być częścią systemu alarmowego Ring Protect Pro, tworząc kompleksowe rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo domu podczas naszej nieobecności.

Kamera Amazon Astro umieszczona została na wysięgniku, dla poprawy pola widzenia.

Amazon Astro jako pomocnik

Robot Amazon Astro może być również stosowany jako sprytny pomocnik w codziennych, domowych czynnościach. Udanie się do innego domownika celem przekazania nagranej wiadomości? Żaden problem. Po drodze Astro może zabrać jeszcze niewielki pakunek, na przykład napój w butelce, pudełko czy… dedykowany ciśnieniomierz.

Amazon Astro fot. Amazon
Amazon Astro fot. Amazon

Tylko dla wybranych

Podobnie jak w przypadku latającej kamery, robot Amazon Astro również objęty jest ograniczeniami w sprzedaży. By móc go zamówić, należy zapisać się na listę oczekujących na zaproszenie, a także, co oczywiste w przypadku Amazon, mieszkać na terenie Stanów Zjednoczonych.

Dla pierwszych chętnych, którzy robota otrzymają jeszcze w 2021 roku, cena Amazon Astro ustalona została na poziomie 1000 dolarów amerykańskich. W momencie wprowadzenia go do regularnej sprzedaży, urośnie do 1450 dolarów.

Amazon Astro to krok bliżej w kierunku rzeczywistości z bajek science fiction. Zdobędzie serca klientów? Sami zobaczcie, co potrafi: