Amazon Echo

Głośnik Amazon Echo wybudza się zbyt często? Mów do niego inaczej

Asystent głosowy Amazon Alexa jest zaprogramowany w ten sposób, by domyślnie reagować na słowo Alexa. Na jego dźwięk urządzenia, w których jest zainstalowany, zwłaszcza głośniki Amazon Echo, wybudzają się by odpowiedzieć na komendę, którą wyda im użytkownik. Zdarza się jednak, że dzieje się to zbyt często.

Spora granica tolerancji

Jak wspomniałem we wstępie, głośniki Amazon Echo są domyślnie zaprogramowane w ten sposób, by reagować na słowo Alexa. Urządzenia posiadają jednak sporą granicę tolerancji, co sprawia, że głośniki reagują również na słowa o podobnym brzmieniu. Co prawda w języku polskim jest ich niezwykle mało, jednak nierzadko zdarza się, zwłaszcza u osób zamieszkałych za granicą, że obok ojczystego języka w domu używa się tego obowiązującego w miejscu zamieszkania, a wtedy sytuacja może się zmienić diametralnie.

Okazało się bowiem, że urządzenia Amazonu równie chętnie jak na słowo Alexa, reagują na lexus, alexis, elixir czy lexa. W praktyce oznacza to wiele przypadkowych, niezamierzonych aktywacji głośnika. Istnieje jednak sposób, w jaki można ograniczyć częste wybudzanie Echo, zmieniając słowo-klucz na inne dostępne, na przykład Amazon, Computer czy Echo.

Amazon Alexa Echo

Im rzadsze – tym lepsze

Które z dostępnych słów będzie zatem najlepsze? To, którym posługujemy się najrzadziej i to z najmniejszą ilością wyrazów podobnie brzmiących. Dla anglojęzycznych użytkowników, co do zasady, powinno być to słowo computer, które współcześnie jest wyrażeniem na tyle ogólnym, że używamy go coraz rzadziej. W dodatku nie ma zbyt wielu podobnie brzmiących słów, co jeszcze bardziej ogranicza nadmierne wybudzanie Amazon Echo i podobnych konstrukcji.

Które słowo będzie najskuteczniejsze w przypadku języka polskiego? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ w każdym domu posługujemy się nieco innym słownictwem. Na szczęście asystent Amazonu udostępnia historię działań, dlatego można sprawdzić, które słowo powodowało najwięcej niepotrzebnych wybudzeń.

Alexa i Amazon Echo w Polsce

Asystent głosowy firmy Amazon – Alexa, zdobywa na świecie coraz większą popularność, choć cały czas pozostaje w cieniu Asystenta Google i Apple Siri. Pytanie do naszych czytelników, korzystacie z Alexy? Planujecie zakup Echo lub innego urządzenia z tym asystentem? Dajcie znać w komentarzach.