Amazon Sidewalk
fot. Amazon

Amazon Sidewalk: technologia, która poprawi łączność sprzętów

Amazon Sidewalk to projekt amerykańskiej firmy, który został oficjalnie zapowiedziany w 2019 roku. Tym razem jednak przedsiębiorstwo chce rozpocząć jego implementację na szeroką skalę. O co chodzi w całym pomyśle?

Zeszłej jesieni Amazon ogłosił powstanie Sidewalk – sposobu na utrzymanie sprzętów typu IOT cały czas podłączonych do infrastruktury, nawet pomimo gorszego zasięgu sieci. Amerykańska firma ujawniła nowe szczegóły związane z projektem Sidewalk, które mają pozwolić wspomnianym urządzeniom działać skutecznie nawet z dala od routera użytkownika.

Amazon Sidewalk – jak to działa?

Amazon Sidewalk ma wykorzystać pasmo radiowe 900 MHz do rozszerzenia zasięgu sieci domowej użytkownika – tak, aby mogła ona dotrzeć do podłączonych urządzeń, które zazwyczaj były poza zasięgiem. Wśród nich warto wymienić chociażby inteligentne światła przed domem czy inteligentne rozwiązania służące do koszenia trawy. Oczywiście technologia Amazon Sidewalk wspiera urządzenia firmy takie, jak chociażby głośniki Echo.

Amazon nie ujawnił daty premiery sprzętów z serii Bridge, które będą działały na zasadzie mostka łączącego technologię Sidewalk z innymi urządzeniami posiadanymi przez samego użytkownika. Można się jednak spodziewać, że oficjalna prezentacja nastąpi jeszcze przed końcem 2020 roku.

Amazon Sidewalk
fot. Unsplash.com

Czy to bezpieczne?

Amazon zapewnia, iż technologia Sidewalk została wyposażona w kilka rozwiązań, które domyślnie mają zwiększyć jej bezpieczeństwo. Amerykańska firma wymienia wśród nich między innymi trzy warstwy szyfrowania informacji – wszystko to po to, aby zapewnić bezpieczeństwo danych w sieci. Oprócz tego, użytkownicy którzy zdecydują się wykorzystać Sidewalk wspólnie z sąsiadami nie będą mogli wyświetlać danych wysyłanych z urządzeń sąsiadów, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej przepustowości.

Amazon Sidewalk przyda się osobom, które posiadają większe mieszkania oraz dostęp do przestrzeni przed domem. Technologia raczej nie sprawdzi się w blokach. Jest ona bowiem ciekawym uzupełnieniem całego systemu inteligentnych sprzętów dbających o automatyzację wielu procesów na danym obszarze.

Sam pomysł Amazona wygląda jednak bardzo solidnie.