Amazon Echo

Amazon Echo ze zdalnym sterowaniem. Wystarczy smartfon

Co zrobić w sytuacji, gdy znajdujemy się w sporej odległości od głośnika Amazon Echo a chcemy wydać mu polecenie? Podejść bliżej, czy krzyknąć? Ten dylemat właśnie przeszedł do historii, o ile tylko masz przy sobie smartfon.

Po co głośnikowi zdalne sterowanie?

Inteligentne głośniki, takie jak wspomniany Amazon Echo, można obsługiwać w całości przy pomocy głosu. W teorii oznacza to, że nie potrzebują rozwiązań pozwalających na zdalne sterowanie, bo obsługa głosem w pełni je zastępuje. Tymczasem są sytuacje, w których taka funkcjonalność mogłaby okazać się przydatna. Dla przykładu, kiedy znajdujemy się w pewnym oddaleniu od głośnika, a chcemy wydać mu polecenie. Nie mogąc przemieścić się do pomieszczenia, w którym znajduje się głośnik, pozostaje tylko podnieść głos.

Podobnie w sytuacji, gdy w lokalizacji Amazon Echo jest głośno i polecenie głosowe mogłoby nie zostać odebrane. Wtedy właśnie przydałaby się możliwość zdalnego sterowania. Amazon właśnie wprowadził taką możliwość do aplikacji służącej do obsługi asystenta Alexa.

Amazon Echo Dot i inne urządzenia z Alexą mają nowe możliwości
Amazon Echo Dot i inne urządzenia z Alexą mają nowe możliwości | fot. materiały prasowe

Do obsługi Amazon Echo wystarczy smartfon

Dzięki wprowadzonej innowacji, wystarczy uruchomić aplikację Alexa, wybrać odpowiednią funkcjonalność i…to wszystko. Od tej pory można wydawać głośnikowi polecenia korzystając z mikrofonu umieszczonego w smartfonie. Bez przemieszczania się, krzyku czy odrywania od aktualnie wykonywanej czynności – wystarczy smartfon.

Korzystanie ze zdalnego sterowania ma jednak spory mankament – mimo aktywacji funkcji, aplikacja Alexa musi być aktywna a smartfon odblokowany. Oznacza to, że użytkownik cały czas zmuszony jest wykonać przynajmniej jedną czynność wymagającą użycia dłoni. Na szczęście, na obejście tej niedogodności znalazł się sposób. Wystarczy użyć…innego asystenta głosowego, natywnie wspieranego przez nasz smartfon (Asystent Google, Apple Siri). Wtedy, przy pomocy natywnego asystenta można wybudzić smartfon i nakazać mu uruchomienie aplikacji Alexa. Gdy to się stanie, można już bez przeszkód, zdalnie kontrolować Amazon Echo.

Wprowadzona innowacja wydaje się być drobnostką, jednak z pewnością znajdzie się jakaś grupa osób, dla której będzie przydatna.