Analiza sentymentu to jedno z częściej wykorzystywanych narzędzi sztucznej inteligencji, używane przede wszystkim do analizy opinii na temat danej firmy, produktu czy usługi. Dzięki naukowcom z Kalifornii posłużyło do usystematyzowania wiedzy na temat postępów czynionych w ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem.
Gdy materiału badawczego jest zbyt wiele
Podejmując badania naukowe w wielu dziedzinach jednym z istotnych zadań, mogących znacząco wpłynąć na prawidłowość otrzymanego wyniku, jest właściwy dobór materiału, nad którym badania będą prowadzone. W przypadku, o którym mówimy, mowa o kilku tysiącach opracowań naukowych z całego świata, zawierających olbrzymie ilości danych. Ich rzetelne przeanalizowanie wyłącznie z wykorzystaniem pracy zespołu naukowców nie byłoby możliwe, a każde ograniczenie materiału mogłoby sprawić, że jakiekolwiek istotne dane zostały pominięte.
By tego uniknąć, naukowcy pracujący dla Monterey Bay Aquarium poddali zgromadzony materiał badawczy…analizie sentymentu, czyli narzędziem, które z reguły służy do raportowania satysfakcji użytkowników. Dokonaną zmianą było zastąpienie słów kluczowych związanych z rekomendacją, jej brakiem czy wręcz odradzaniem, na te świadczące o sukcesie bądź niepowodzeniu czynności podjętych do ochrony danego gatunku.
Jesteśmy coraz skuteczniejsi
Sztuczna inteligencja przeanalizowała 4313 raportów dotyczących ponownego zasiedlenia danego środowiska naturalnego konkretnym gatunkiem, powstałych w latach 1987-2016. Dzięki temu możliwe było opracowanie syntetycznego podsumowania skuteczności prowadzonych działań na przestrzeni analizowanego okresu. Okazało się, że współczesna ochrona zagrożonych gatunków jest znacznie skuteczniejsza niż ta sprzed trzydziestu lat, co daje sporo wyższe szanse na przetrwanie niż wcześniej.
To (jak zwykle) dopiero początek
Jak nietrudno się domyślić, zastosowana analiza sentymentu wywołała sporą ciekawość w całym środowisku akademickim prowadzącym badania biologiczne. To oznacza, że wkrótce podobny zabieg może znaleźć zastosowanie w szeregu innych badań naukowych, zwłaszcza tam, gdzie konieczne jest uporządkowanie danych według ściśle określonych kluczy.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji, która posiada nieporównywalnie większe możliwości analizy kontekstu niż typowe przeszukiwanie treści, pozwala na przeprowadzenie badań z niespotykaną dotąd dokładnością. To również przykład na to, że narzędzie, opracowane wybitnie do zastosowań komercyjnych, odpowiednio skonfigurowane może pomóc nawet w badaniach naukowych.