Eufy

Anker EufyCam 2 ze wsparciem dla HomeKit Secure Video

Urządzenia monitoringu domowego umożliwiają podejrzenie tego, co dzieje się w nim aktualnie bez względu na miejsce, w którym znajdujemy się w danym momencie. Obraz z kamer należy do najbardziej poufnych, newralgicznych danych, dlatego bezpieczeństwo jego przesyłania i archiwizowania jest kwestią kluczową. Z pomocą przychodzi technologia Apple HomeKit Secure Video, która wkrótce zostanie udostępniona w jednym z najpopularniejszych systemów domowego monitoringu – Anker EufyCam 2.

HomeKit Secure Video – przetwarzanie poufnych danych wyłącznie offline

Dostępna na urządzeniach Apple technologia Homekit Secure Video sprawia, że przetwarzanie zarejestrowanego przez domowe kamery obrazu odbywa się wyłącznie offline, dzięki czemu nie ma żadnej możliwości jego przechwycenia. Niektóre konkurencyjne systemy stosują rozwiązanie, w którym obraz z urządzenia trafia najpierw do chmury producenta i dopiero tam jest analizowany pod kątem treści (chociażby weryfikowany, czy poruszenie w kadrze to ruch drzew za oknem wywołany wiatrem, przemieszczanie się zwierzęcia domowego czy istotnie ktoś niepożądany wszedł na monitorowany teren i należy powiadomić użytkownika).

To, które proponuje firma Apple analizuje obraz po stronie sprzętu będącego hubem HomeKita w danej lokalizacji (np. iPad, Homepod, czy Apple TV). Dopiero po przeanalizowaniu i powiadomieniu użytkownika, ten podejmuje decyzję czy życzy sobie, by obraz trafił do chmury iCloud. Jeżeli tak, przesyłany jest w postaci szyfrowanego pliku, w dalszym ciągu w pełni bezpiecznego.

Anker EufyCam 2
Anker EufyCam2

Anker EufyCam 2 – aktualizacja już w kwietniu

Jak poinformowali przedstawiciele firmy Anker, stosowne rozwiązania na poziomie oprogramowania trafią do użytkowników już w kwietniu. Nowa wersja firmware zostanie zainstalowana automatycznie, jak tylko system będzie podłączony do internetu. Zgodnie z zapewnieniami firmy, wszyscy użytkownicy Eufy Cam 2 będą mogli zacząć korzystać z HomeKit Secure Video między 1 a 11 kwietnia.

Pamiętaj o pakiecie iCloud

Usługa Apple HomeKit Secure Video nie będzie działała bez odpowiedniego pakietu iCloud. Jego podstawowa wersja pozwala na przechowywanie obrazu z jednej kamery przez 10 dni. Abonenci opcji 2 TB mogą zapisywać w chmurze obraz z pięciu kamer.

To, co dzieje się w naszych domach jest kwestią absolutnie intymną i prywatną, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu obrazu z kamer tak mocno, jak to możliwe.