Aplikacja Fitbit zyska nową funkcję, a będzie nią chatbot AI. Sztuczna inteligencja pozwoli na komunikowanie się z botem w języku naturalnym, który w oparciu o zgromadzone dane o użytkowniku wygeneruje sugestie i rady. Opcja trafi wyłącznie w ręce subskrybentów wersji Premium, przynajmniej w początkowej, eksperymentalnej fazie.
Fitbit jako codzienny monitor zdrowia
Marka Fitbit to jedna z najbardziej znanych firm w dziedzinie smartbandów oraz smartwatchy, należąca do Google od 2021 roku. Urządzenia te pozwalają na kontrolowanie zdrowia oraz codziennych aktywności fizycznych. Po połączeniu się z aplikacją, dostępną na iOS oraz Androida, możliwe jest monitorowanie wszelkich aktywności i treningów, a także snu, odżywiania czy też poziomu stresu, jakiego doświadczył użytkownik.
Fitbit umożliwia zgromadzenie w jednym miejscu informacji na temat ruchu, liczby wykonanych kroków czy przebytych dystansów oraz spalonych kaloriach. Aplikacja wspomaga realizację treningów w domu i sukcesywnie gromadzi informacje na temat każdej fazy snu. Użytkownik ma możliwość wprowadzania danych o spożytym jedzeniu lub przyjętej wodzie, co pozwala na jeszcze dogłębniejszą analizę stanu zdrowia.
Google – w ramach subskrypcji – udostępnia także wersję Fitbit Premium, dzięki której można wykorzystać dodatkowe programy dotyczące zdrowych nawyków oraz treningi w formie audio i wideo. Aplikacja nieustannie się rozwija, a koszt usługi Premium wynosi około 44 złotych za miesiąc lub około 350 złotych na rok.
Rozwój AI w Google
Technologiczny gigant nie spoczywa na laurach, intensywnie angażuje się w rozwój sztucznej inteligencji i ma zamiar wykorzystać jej możliwości we wspomaganiu monitorowania zdrowia. Podczas wydarzenia The Checkup Google wspomniał o eksperymentalnej funkcji AI, która miałaby trafić w ręce użytkowników systemu Fitbit.
Do aplikacji jeszcze w tym roku ma trafić chatbot, dzięki któremu możliwe będzie zadawanie pytań w języku naturalnym o swój własny stan zdrowia. Algorytmy będą odpowiedzialne za przeprowadzenie analizy w oparciu o udostępniane przez użytkownika dane oraz zarejestrowane pomiary m.in. o tętnie, śnie czy wykonywanych każdego dnia aktywnościach.
Nowa technologia, przynajmniej w początkowej fazie, ma zostać skierowana do subskrybentów konta Premium, korzystających z aplikacji na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Konieczne jest także zarejestrowanie się do programu Labs.
Jak pochwaliło się Google, twórcy Fitbit oraz naukowcy z Google Research podjęli współpracę z ekspertami od zdrowia oraz utrzymywania dobrego samopoczucia. Efektem tych prac ma być opracowanie nowego modelu AI, ukierunkowanego właśnie na usługi związane ze zdrowiem.