Chatbot AI z nowym modelem Claude 3 (źródło: Anthropic)
Chatbot AI z nowym modelem Claude 3 (źródło: Anthropic)

Claude 3 podobno jest lepszym chatbotem niż GPT-4

Sztuczna inteligencja mocno zyskała na popularności. Wiele firm zaangażowało się w stworzenie własnych modeli, a bitwa o tytuł najlepszego chatbota jest zażarta. Anthropic pokazało najnowszą technologię, która wyprzedza GPT-4 w rozumowaniu i rozwiązywaniu skomplikowanych zadań.

Wyścig chatbotów AI

Chatbot AI to komputerowy program, który do swojego działania wykorzystuje zaawansowane algorytmy wraz z udostępnionymi mu danymi. Narzędzia te są w stanie przeprowadzać liczne symulacje, a badacze dążą do tego, aby boty stawały się coraz bardziej przekonujące, zaawansowane i przypominały ludzkie zachowania. Boty mogłyby niejako wyręczać ludzi w sporej części prac twórczych, zaczynając od pisania maili, przez generowanie krótkich analiz wybranych przez użytkownika dokumentów, aż po pisanie książek.

Za jeden z pierwszych programów tego typu uznaje się chatbot AI wyprodukowany przez markę OpenAI. ChatGPT trafił w ręce użytkowników ponad rok temu, a internauci szybko zaczęli z niego korzystać. Jakiś czas po pojawieniu się popularnego bota do walki o najlepsze modele sztucznej inteligencji dołączyli najwięksi giganci technologiczni. W ten sposób dzisiaj mamy z czego wybierać: Google pokazał Gemini (wcześniej Barda), a Microsoft Copilota (na początku nazywanego Bing AI).

Na rynku pojawiło się mnóstwo propozycji, a każda różniła się poziomem oraz dokładnością w naśladowaniu ludzkiej zdolności przekazywania myśli za pomocą słów. Jedną z firm, która również zaangażowała się w rywalizację na tym polu jest Anthropic. Ostatnio przedsiębiorstwo ogłosiło, że nowo opracowany model o nazwie Claude 3, osiąga w testach niemalże ludzkie możliwości, przebijając technologię GPT-4.

Chatbot AI z nowym modelem Claude 3 (źródło: Anthropic)
Nowa rodzina modeli dla chatbotów Claude 3 (źródło: Anthropic)

Nowe technologie firmy Anthropic

Najnowszy model językowy zaproponowany przez Anthropic objął trzy nowe chatboty, takie jak Opus, Haiku oraz Sonnet, który dostępny jest bezpłatnie po zalogowaniu jako chatbot Claude.ai. Wersja Opus jest najbardziej wydajnym wariantem i, według producenta, najpotężniejszym dużym modelem językowym, mającym położyć na łopatki konkurencyjne boty. Technologia ta ma generować nie tylko tekst, ale i obrazy, oraz zostanie udostępniona w ramach subskrypcji Claude Pro za 20 dolarów miesięcznie (około 78 złotych).

Chatbot AI z nowym modelem Claude 3 (źródło: Anthropic)
Porównanie możliwości nowego modelu z konkurencyjnymi (źródło: Anthropic)

Jak przedstawili twórcy, Opus przebija GPT-4, opracowanego przez OpenAI. Nowy model może odpowiadać bardzo szybko, wykazuje się zdecydowanie lepszym poziomem w skutecznym rozwiązywaniu problemów matematycznych, kodowaniu czy szeroko pojętym rozumowaniu oraz wiedzy. Z informacji wynika również, że nie tylko Opus radzi sobie zdecydowanie lepiej od GPT-4, również wersja Sonnet nie pozostaje w tyle w stosunku do innych modeli.

Haiku z kolei uznawany jest za najmniejszą wersję Claude 3, jednak cechuje go największa szybkość oraz opłacalność. Model ten może zapoznać się z trudnym, naukowym materiałem w mniej niż trzy sekundy. Jesteśmy ciekawi, co jeszcze przyniesie ta intensywna rywalizacja i czy chatboty AI mają szansę osiągnąć poziom „ogarnięcia” właściwy człowiekowi.