Bard zamienia się w Gemini (źródło: Google)
Bard zamienia się w Gemini (źródło: Google)

Bard przeobraża się w Gemini. Co zmieniło się w sztucznej inteligencji Google?

Marka Google zmienia nazwę swojego chatbota na Gemini, nawiązując do najbardziej zaawansowanego modelu sztucznej inteligencji, jaki opracował technologiczny gigant. Przedsiębiorstwo wprowadza także nowe aplikacje oraz usługę. Z czego możemy skorzystać w Polsce?

Bard odchodzi do lamusa, zastępuje go Gemini

Google Bard to chatbot sztucznej inteligencji, który dla wielu odmienił korzystanie z Internetu, podobnie zresztą jak ChatGPT czy Bing Chat, przetransformowany już w Copilota. AI zyskuje coraz więcej możliwości, a modele stają się bardziej zaawansowane i mniej zawodne. Choć niektórzy obawiają się przyszłości oraz zbyt dużej ingerencji sztucznej inteligencji w codzienność ludzi, giganci technologiczni nie zwalniają i sukcesywnie ulepszają swoje narzędzia.

Marka Google kolejny raz aktualizuje swojego bota. Nazwa Bard jednak powoli odchodzi w zapomnienie, gdyż teraz nadchodzi czas na Gemini. Ta forma przepoczwarzenia wynika z rozpowszechnienia się najbardziej zaawansowanej wersji modelu sztucznej inteligencji, jaką opracował gigant z Mountain View. Sam interfejs do złudzenia przypomina Barda. Zmiana nazwy to jednak nie koniec nowości, jakie nam zafundowano.

Gemini Advanced (źródło: Google)
Gemini Advanced (źródło: Google)

Zaawansowana AI za prawie 100 złotych miesięcznie

W ręce użytkowników, również w Polsce, może trafić Gemini Advanced, czyli zaawansowana wersja bota, opartego o model Ultra 1.0. Dlaczego tylko „może” trafić? Bo jest to usługa dostępna wyłącznie w ramach nowego abonamentu Google One AI Premium, którego koszt wynosi 97,99 złotych miesięcznie, choć pierwsze dwa miesiące są darmowe.

Nowa usługa to pakiet obejmujący nie tylko najbardziej zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji, ale również abonament Premium Google One, który pozwala na przechowywanie 2 TB danych. Z czasem oferta ta ma objąć też AI w Gmailu, Dokumentach, Prezentacjach i innych narzędziach, wcześniej zgromadzonych jako Duet AI. Gemini Advanced póki co działa w języku angielskim, jest dostępny w 150 krajach, a z czasem obsłuży 40 języków i trafi na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Androidem w postaci nowej aplikacji.

Gemini trafia na smartfony, ale nie w Polsce

Google odpowiedział też na prośby użytkowników i opracował nową aplikację na urządzenia mobilne oparte o iOS oraz system Android. Na ten moment są one jednak dostępne wyłącznie na terenie USA i w języku angielskim. Z czasem usługa ma zostać rozszerzona o kolejne kraje i języki. Pozostaje nam więc cierpliwie czekać.

Bard przeobraża się w Gemini. Co zmieniło się w sztucznej inteligencji Google?

W przyszłości w aplikacji mamy zyskać dostęp do wszechstronnego pomocnika, który wesprze nas w codziennych i tych mniej codziennych sytuacjach. Na smartfonach z Androidem użytkownicy zyskają możliwość zintegrowania Gemini z Asystentem Google. Z poziomu nowej aplikacji możliwe będzie więc skorzystanie z funkcji głosowych, takich jak sterowanie inteligentnymi sprzętami domowymi, uruchamianie minutników czy wykonywanie połączeń. Z czasem lista opcji ma się poszerzyć.