Asystent Google
Asystent Google (fot. Google)

Asystent Google przechodzi zmiany. Część funkcji niebawem zniknie

Technologiczny gigant zapowiada zmiany w jednym ze swoich najważniejszych produktów. Asystent Google w ciągu kilku najbliższych tygodni ma zostać nieco przebudowany, a rzadko wykorzystywane przez użytkowników funkcje mają zniknąć z listy popularnego pomocnika.

Google zapowiada zmiany w pomocniku

Asystent Google to osobisty pomocnik w codzienności, wykorzystywany przez wielu użytkowników z całego świata. Dzięki niemu możliwe jest głosowe zadawanie pytań czy wydawanie poleceń wprost do smartfona, tabletu czy inteligentnych sprzętów domowych. Ciekawa technologia powstała ponad siedem lat temu i przez ten czas zyskała naprawdę ogromną popularność. Asystent Google wykorzystywany jest w codziennym poszukiwaniu informacji, obsłudze osobistych urządzeń czy sterowaniu gadżetami typu Smart Home.

Poza podstawowymi funkcjami pomocnik marki z Mountain View wspomaga także w tworzeniu list zakupów, ustawianiu czasomierzy czy alarmów. Ponadto przekazuje wiadomości oraz prognozy pogody, a nawet informuje o przypomnieniach zapisanych w kalendarzu. Opcji jest naprawdę wiele. Asystent Google może zostać prawdziwym pomocnikiem w inteligentnym domu, który włącza światła, odtwarza wybraną muzykę czy uruchamia ustalone automatyzacje.

Asystent Google przechodzi zmiany. Część funkcji niebawem zniknie

Przebudowany Asystent Google

Google zapowiada zmiany, które niebawem nadejdą do jednego z najpopularniejszych pomocników głosowych na świecie. Jak twierdzi technologiczny gigant, niektóre funkcje, z których korzystało niewielu użytkowników, odejdą w niepamięć jeszcze w tym miesiącu.

Asystent Google ma być ulepszany zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami osób stosujących pomocnika na co dzień. Jak twierdzi przedsiębiorstwo, od 26 stycznia 2024 roku niektóre z funkcji przestaną działać. Wygaszane niebawem opcje były rzadko wykorzystywane przez użytkowników. Oto ich pełna lista:

  • Odtwarzanie i kontrolowanie audiobooków w Książkach Google Play za pomocą głosu. Nadal możesz przesyłać książki audio ze swojego urządzenia mobilnego.
  • Ustawianie lub używanie alarmów multimedialnych, alarmów muzycznych lub alarmów radiowych na urządzeniach obsługujących Asystenta Google. Możesz utworzyć niestandardową procedurę o podobnym działaniu lub użyć standardowego alarmu.
  • Uzyskiwanie dostępu do książki kucharskiej lub zarządzanie nią, przesyłanie przepisów z urządzenia na urządzenie, odtwarzanie filmu instruktażowego z przepisami lub pokazywanie przepisów krok po kroku. Za pomocą Asystenta Google możesz wyszukiwać przepisy w internecie i YouTube.
  • Zarządzanie stoperem na inteligentnych wyświetlaczach i głośnikach. Nadal możesz ustawiać timery i alarmy.
  • Używanie głosu do dzwonienia na urządzenie lub wysyłania wiadomości do grupy rodzinnej Google. Nadal możesz transmitować na urządzenia w domu.
  • Używanie głosu do wysyłania wiadomości e-mail, wideo lub audio. Nadal możesz wykonywać połączenia i wysyłać SMS-y.
  • Zmiana terminu wydarzenia w Kalendarzu Google za pomocą głosu. Nadal możesz zaplanować nowe wydarzenie.
  • Używanie Menu z aplikacjami w trybie samochodowym Asystenta Google w Mapach Google do czytania i wysyłania wiadomości, wykonywania połączeń i kontrolowania multimediów. Nadal możesz w ten sam sposób korzystać ze sterowania głosowego w Mapach Google.
  • Prośba o zaplanowanie lub odsłuchanie wcześniej zaplanowanych ogłoszeń Family Bell . Możesz utworzyć niestandardową procedurę , która ma podobne zachowanie.
  • Prośba o medytację z Spokojem. Nadal możesz poprosić o opcje medytacji u dostawców mediów, takich jak YouTube.
  • Sterowanie głosowe czynnościami nie będzie już dostępne na urządzeniach Fitbit Sense i Versa 3. Do uruchamiania, zatrzymywania, wstrzymywania i wznawiania czynności konieczne będzie użycie przycisków na urządzeniu. Nadal możesz sterować głosowo czynnościami na zegarkach Pixel.
  • Przeglądanie podsumowań snu będzie możliwe tylko na inteligentnych ekranach Google. Nadal możesz pytać głosowo o szczegóły snu na inteligentnych zegarach innych firm.
  • Połączenia nawiązywane przez głośniki i inteligentne ekrany nie będą wyświetlane z identyfikatorem rozmówcy, chyba że korzystasz z Duo.
  • Wyświetlanie szacunkowego czasu dojazdu do pracy na inteligentnych wyświetlaczach. Nadal możesz pytać o czas dojazdu i głosowo uzyskiwać wskazówki dojazdu.
  • Sprawdzanie osobistych planów podróży za pomocą głosu. Nadal możesz zapytać o status lotu.
  • Prośba o informacje o Twoich kontaktach. Nadal możesz dzwonić do swoich kontaktów.
  • Prośba o wykonanie określonych czynności głosowo, np. wysłanie płatności, dokonanie rezerwacji lub opublikowanie postu w mediach społecznościowych. Nadal możesz poprosić Asystenta o otwarcie zainstalowanych aplikacji. 

Jak widać, lista funkcji, które jeszcze w tym miesiącu znikną z możliwości pomocnika, jest dość obszerna. Część z wyszczególnionych opcji nie była dostępna w Polsce lub działała na terenie naszego kraju w ograniczonym zakresie.

Aplikacja Asystent Google również przejdzie pewną zmianę, ikona mikrofonu będzie teraz dostępna w wynikach wyszukiwania, wśród odpowiedzi na przesłane przez pytającego wiadomości. Pomocnik może być także aktywowany tak jak dotychczas, a więc za pomocą polecenia „Hey, Google”. W telefonach Pixel wygaszona zostanie natomiast ikona mikrofonu, którą można było wykorzystać z poziomu paska wyszukiwania. Zastąpi ją funkcja wyszukiwania głosowego bez udziału pomocnika.