ChatGPT w samochodach (źródło: Mercedes-Benz)
ChatGPT w samochodach (źródło: Mercedes-Benz)

Sztuczna inteligencja trafi do samochodów. TomTom i Microsoft tworzą asystenta AI

Microsoft i TomTom podjęli się współpracy w celu opracowania innowacyjnego, głosowego asystenta samochodowego. Sztuczna inteligencja ma, w oparciu o polecenia kierowcy, m.in. uruchamiać nawigację i prowadzić do celu, a także zarządzać radiem, klimatyzacją czy otwarciem okien.

Bot konwersacyjny pomocnikiem w samochodach

Sztuczna inteligencja to bardzo popularny temat w 2023 roku. Na naszych oczach uruchomiono ChatGPT, Barda czy Copilota. Zaraz obok botów konwersacyjnych znalazły się generatory obrazów, mowy i wideo, takie jak Pika, Midjourney, Voicebox i mnóstwo innych. Teraz jednak firmy poszukują sposobów, aby wyjść z tą technologią poza nasz komputer czy smartfon. Jednym z pomysłów jest wdrożenie AI do samochodów.

Marka TomTom, która znana jest przede wszystkim z urządzeń służących do nawigacji, zegarków czy kamer sportowych, nawiązała współpracę z Microsoftem. Przedsiębiorstwa mają zamiar wspólnie opracować konwersacyjnego asystenta sztucznej inteligencji, który będzie wspomagał kierowcę i pasażerów w trakcie jazdy. Jak wynika z zapowiedzi, już w niedalekiej przyszłości sztuczna inteligencja w nowej formie ma trafić na samochodowe platformy informacyjno-rozrywkowe.

Sztuczna inteligencja w samochodach (źródło: TomTom)
Konwersacyjny asystent samochodowy (źródło: TomTom)

Sztuczna inteligencja i jej zadania w pojazdach

Zintegrowany, konwersacyjny asystent samochodowy pozwoli na prowadzenie rozmów w czasie jazdy, które mają być realizowane w języku naturalnym. Jego zadaniem będzie wsparcie w dojechaniu do celu czy odnajdowanie miejsc do zatrzymania się podczas trasy. Jednak nawigacja to nie wszystko, w czym będzie mogła „szperać” sztuczna inteligencja.

Giganci poszli o krok dalej i mają w planach umożliwić asystentowi AI sterowanie oknami, radiem, klimatyzacją czy kontrolowanie systemów pokładowych. Oznacza to, że asystent będzie mógł robić praktycznie wszystko, co robiłby kierowca podczas jazdy, oczywiście pomijając samo prowadzenie pojazdu. Tworzony system został opracowany na podstawie dużych modeli językowych autorstwa firmy OpenAI oraz Microsoftu.

Jak twierdzi marka TomTom, sztuczna inteligencja w samochodzie ma być zintegrowana z różnymi interfejsami, dzięki czemu może trafić do wielu pojazdów różnych marek. Póki co nie ma jednak listy firm, które podjęły się już współpracy. Wiadomo, że nowa technologia ma zostać zintegrowana z Digital Cocpit, opatentowanym przez TomTom.