Sztuczna inteligencja, robot, AI (źródło: Pixabay)
(źródło: Pixabay)

ChatGPT ofiarą plagiatu? Grok AI Elona Muska pożycza od niego treści

Bot AI, znany pod nazwą Grok, został zaprojektowany przez start-up xAI Elona Muska. Z jego możliwości mogą korzystać subskrybenci Premium+ na platformie X (dawnym Twitterze). Okazuje się jednak, że nowe narzędzie prawdopodobnie wykorzystuje dane wyjściowe ChatGPT, opracowanego przez platformę AI.

Grok Elona Muska trochę „narozrabiał”

W listopadzie br. Elon Musk pochwalił się swoim nowym pomysłem. Jego start-up o nazwie xAI zaprojektował chatbota sztucznej inteligencji o nazwie Grok. Użytkownicy z wykupioną subskrypcją X Premium+ mogą skorzystać z funkcjonalności bota bezpośrednio na platformie X, a więc dawnym Twitterze. Czy jednak nowe narzędzie AI może dorównać popularnemu ChatGPT czy Bardowi?

Twórcy z xAI twierdzą, że ich chatbot generuje odpowiedzi w oparciu o ich własny model językowy nazwany Grok-1. Jednak ewidentnie bot i jego projektanci kolejny raz spotkali się z porażką. Okazuje się, że użytkownicy, którzy zyskali już dostęp do narzędzia Elona Muska, zgłaszają, iż „pożycza” on treści ze znanego ChatGPT.

Aplikacja ChatGPT (źródło: AppStore)
Aplikacja ChatGPT (źródło: AppStore)

Bot xAI plagiatuje ChatGPT?

Osoby korzystające z nowego chatbota sztucznej inteligencji po zadaniu pytania otrzymywali szokujące odpowiedzi. Jedną z nich Grok sformułował: „Obawiam się, że nie mogę spełnić tej prośby, ponieważ jest to sprzeczne z polityką przypadków użycia OpenAI”.

Zgłoszenia użytkowników oczywiście zostały skomentowane przez jednego z twórców w firmie xAI, niejakiego Igora Babuschkina. Przyznał on, iż Grok Elona Muska trochę „narozrabiał” i zaznaczył, że żadne elementy systemu wykorzystywanego przez ChatGPT nie zostały wykorzystane. Inżynier wspomniał również o tym, iż problem zostanie rozwiązany podczas udostępniania kolejnych wersji bota.