Clyde chatbot Discord
(źródło: Discord)

Żegnaj Clyde. Discord wycofuje swojego młodziutkiego chatbota AI

ChatGPT wstrząsnął w tym roku światem. W ślad OpenAI poszło wiele przedsiębiorstw i technologicznych gigantów, którzy sukcesywnie wdrażają i aktualizują boty, a także inne narzędzia oparte o sztuczną inteligencję. Okazuje się jednak, że chatboty nie zawsze się sprawdzają, a jednym z pierwszych odchodzących do lamusa jest Clyde, znany z Discorda.

Bot do podsumowań i rozmów na serwerach

Clyde to chatbot sztucznej inteligencji, który w marcu 2023 roku został dodany do platformy Discord. Administrator danego serwera jest osobą odpowiedzialną za podjęcie decyzji o dodaniu możliwości bota do funkcji serwisu. Clyde może wspomagać uczestników danej grupy, przesyła odpowiedzi na zadawane mu pytania, poleca muzykę czy prowadzi proste rozmowy.

Aby rozpocząć rozmowę z botem AI należy po prostu go wywołać za pomocą polecenia @Clyde. Chatbot jest w stanie samodzielnie generować wątki, zapisywać je, dzięki czemu można w łatwy sposób odnaleźć daną tematykę, która została poruszona w przeszłości na forum. Clyde może również tworzyć podsumowania rozmów, co sprawia, że po dłuższej nieobecności na serwerze nie jesteśmy zmuszeni do czytania długich i rozbudowanych rozmów naszych znajomych.

Clyde odchodzi na "emeryturę" (źródło: Discord)
Clyde odchodzi na „emeryturę” (źródło: Discord)

Clyde został zwolniony z Discorda

Bot został opracowany przy wsparciu marki OpenAI, jednak – jak się okazuje – nie zabawi długo. Nie będzie nam dane nawet świętować jego pierwszych urodzin, bo serwis rezygnuje z eksperymentalnej funkcji i zawiesi ją równo 1 grudnia 2023 roku.

Jak wynika z informacji udostępnionych na stronie wsparcia tej popularnej platformy, użytkownicy nie będą mogli wywoływać Clyde’a ani korzystać z jego funkcjonalności w żadnym z czatów ani serwerów.

Niestety nie wiadomo dlaczego bot będzie dezaktywowany. Chatbot był udostępniany na niewielkiej liczbie serwerów. Przyczyn może być zatem wiele – od zbyt małego zainteresowania aż po próby przeniesienia Clyde’a do płatnej części serwisu, oznaczanego jako Nitro.

Discord jednak zaznacza, że nadal pracuje nad kolejnymi funkcjami, które mogą zostać oparte o modele sztucznej inteligencji.