GPT-4 Turbo (źródło: OpenAI)
GPT-4 Turbo (źródło: OpenAI)

GPT-4 w wersji Turbo: teraz bot przetworzy 300 stron tekstu naraz

OpenAI odbyło swoją pierwszą konferencję dedykowaną dla programistów. Wydarzenie DevDay miało miejsce 7 listopada 2023 roku i przyniosło mnóstwo ulepszeń dla jednego z najbardziej znanych botów sztucznej inteligencji. Poza nowymi dodatkami przedsiębiorstwo ogłosiło niższe ceny niektórych usług.

Najnowsze możliwości dla programistów

Jak wynika z ogłoszenia firmy OpenAI, z bota ChatGPT aktywnie korzysta teraz nawet 100 milionów użytkowników. W rękach programistów ląduje właśnie kolejna wersja dużego modelu językowego, opartego o sztuczną inteligencję.

GPT-4 Turbo ma znacznie większe możliwości w porównaniu do dotychczas działającej wersji. Jedną ze sporych zmian jest powiększenie okna kontekstowego, do którego teraz można wstawić 128 KB tekstu, czyli równowartość 300 stron, zamiast 50. Jak twierdzi OpenAI, dzięki ulepszeniu wydajności do wersji Turbo, model jest dostępny po trzykrotnie niższej cenie za tokeny wejściowe oraz dwukrotnie niższej za wyjściowe w porównaniu do GPT-4.

GPT-4 Turbo przyjmie obrazy i pliki

Wśród nowości pojawił się także interfejs w postaci asystentów API. Oznacza to, że programiści wykorzystujący ChatGPT mogą pomóc w tworzeniu aplikacji. Funkcja ta jest wyposażona w szczegółowe instrukcje, dzięki czemu jest w stanie wywoływać konkretne modele i narzędzia, aby zrealizować zadania.

GPT-4 Turbo otrzymał również dostęp do akceptacji obrazów jako danych wejściowych, bezpośrednio z poziomu okna czatu. Dzięki temu model sztucznej inteligencji może tworzyć nazwy grafik oraz opisy, znajdujących się na nich elementów. Funkcja ta ma również obsłużyć opcje związane z zamianą tekstu na mowę. OpenAI pozwoli teraz też przesyłać całe pliki do analizy.

Przedsiębiorstwo zaprezentowało także tzw. „mini-ChatGPT”. Są to niewielkie narzędzia, które odpowiedzialne są za wykonywanie jednego, konkretnego zadania. Ich główną zaletą jest to, że korzystać mogą z niego nawet osoby nie znające podstaw kodowania. OpenAI ma zamiar stworzyć ofertę w formie sklepu, gdzie użytkownicy będą mogli tworzyć i udostępniać własne mini aplikacje.