ISS
ISS (źródło: Pixabay)

Nowa aplikacja NASA pokaże Ci, gdzie jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Agencja NASA uruchomiła nową aplikację. Dzięki niej możesz dowiedzieć się, w którym miejscu na niebie możesz wypatrywać Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Spot the Station dostępna jest na urządzenia mobilne z systemem Android, jak i iOS.

Aplikacja Spot the Station pokaże lokalizację ISS

Skąd wiedzieć, kiedy nocne niebo będzie przemierzać Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS)? Teraz już nie musisz intensywnie poszukiwać tego typu informacji w Internecie. Wystarczy, że pobierzesz nową aplikację, a Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej sama da Ci znać, w którą stronę powinieneś spojrzeć i kiedy to zrobić.

Polski lot na ISS (źródło: POLSA)
Polski lot na ISS (źródło: POLSA)

Spot the Station to najnowszy produkt zaproponowany przez NASA, który pozwoli zlokalizować na niebie ISS. Wśród dostępnych języków niestety nie znajdziemy języka polskiego, przynajmniej póki co. Na razie musimy zadowolić się m. in. angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim czy szwedzkim.

Aplikacja za pomocą powiadomień da użytkownikowi znać, gdy ten będzie mógł dostrzec gołym okiem Międzynarodową Stację Kosmiczną. W ustawieniach można swobodnie wybrać, na ile minut przed przelotem aplikacja ma wysłać odpowiednie powiadomienie. Spot the Station pozwoli również zapoznać się z aktualną lokalizacją ISS i umożliwi śledzenie stacji, a także pokaże, jak wiele czasu pozostało do jej kolejnego przelotu nad lokalizacją użytkownika.

Możliwości i obsługa nowej aplikacji NASA

Na ekranie głównym aplikacji znalazł się globus oraz mapa, na której można znaleźć obecne położenie stacji kosmicznej.  Poza tą funkcją, Spot the Station, w oparciu o technologię rozszerzonej rzeczywistości (AR), pozwala na odnalezienie wyjątkowego obiektu na widocznym fragmencie nieba, co może nieco przypominać aplikacje innych firm, zawierające podobne mapy.

Aplikację Spot the Station pobierzemy ze sklepów Google Play oraz App Store.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna składa się z 16 modułów głównych, a na swoim pokładzie w jednym czasie jest w stanie pomieścić siedmioro pasażerów. Pierwsze części obiektu trafiły w kosmos już w 1998 roku, natomiast dwa lata później, w listopadzie, zamieszkali tam astronauci. Ich zadaniem jest prowadzenie badań oraz eksplorowanie kosmosu. ISS porusza się z prędkością ponad 28 tysięcy kilometrów na godzinę.