Polski lot na ISS (źródło: POLSA)
Polski lot na ISS (źródło: POLSA)

Polak uda się na ISS. Drugi rodak w historii poleci w kosmos

W przyszłym roku czeka nas ogromne wydarzenie! Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma udać się polski astronauta, który będzie testował krajowe technologie. Nie ma jeszcze oficjalnej informacji odnośnie tego, kto poleci na misję, jednak pojawiają się pewne przesłanki. Kto prawdopodobnie zostanie drugim Polakiem w kosmosie?

Czym zajmie się Polak na ISS?

Nasz rodak zajmie się testowaniem innowacyjnych technologii, oferowanych przez krajowe firmy. Jak informuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), zadaniem kosmonauty ma być również realizacja eksperymentów oraz tworzenie programu edukacyjnego, dedykowanego dla uczniów.

Dzisiejsza informacja to zapowiedź kolejnego kroku milowego dla polskiej kosmonautyki i jest efektem porozumienia zawartego w dniu 4 sierpnia br., pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) oraz Europejską Agencją Kosmiczną. Lot ma być zrealizowany dzięki Axiom Space, czyli amerykańskiej firmie, która na zlecenie NASA zajmuje się obsługą Stacji Kosmicznych.

Polski lot na ISS (źródło: POLSA)
Polski lot na ISS (źródło: POLSA)

POLSA ogłosiła także nabór koncepcji eksperymentów możliwych do zrealizowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Nabór projektów ruszył już 4 sierpnia br. i będzie trwał do 8 września 2023 roku. Spośród złożonych propozycji ESA, wraz z MRiT i POLSA, dokona oceny i wybierze te, które będą mogły zostać zrealizowane najprawdopodobniej w 2024 oraz 2025 roku na ISS.

Przesłanki na temat kosmonauty

Sławosz Uznański, doktor, inżynier i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), najprawdopodobniej zostanie drugim Polakiem w historii, który uda się na misję kosmiczną. Nie jest to jednak pewne, gdyż POLSA nie podała konkretnej informacji w postaci imienia i nazwiska astronauty.

Wybór Polaka, który ma udać się na misję, musi zostać zatwierdzony przez ESA oraz amerykańskich partnerów. Jest jednak wiele przesłanek, które wskazują właśnie na dr Uznańskiego, gdyż już w listopadzie zeszłego roku, podczas posiedzenia ESA, został wybrany jako rezerwowy astronauta tej agencji.

Na planowaną misję Ministerstwo Gospodarki ma zamiar przeznaczyć 292,5 miliona złotych. Planowane rozpoczęcie misji drugiego Polaka w historii planowane jest na jesień przyszłego roku.