Droga Mleczna Pixabay
(źródło: Pixabay)

Perseidy 2023 – kiedy najbardziej warto spojrzeć w niebo?

Perseidy to rój meteorów, który charakteryzuje się regularnością. „Spadające gwiazdy” można bowiem dostrzec każdego roku pomiędzy 17 lipca a 24 sierpnia. Również w tym roku nie ominie nas okazja zobaczenia tego niezwykłego zjawiska. Która noc 2023 roku może dać najwięcej wrażeń?

Noc spadających gwiazd już niebawem

Zjawisko spadających Perseid już się rozpoczęło, a jego wyjątkowe efekty można dostrzegać aż do 24 sierpnia. Rokroczny rój meteorów ma jednak swoje maksimum, a więc noc, która pozwoli zaobserwować ich najwięcej. Wydarzenie to czeka nas już w najbliższy weekend.

Tegoroczne Perseidy nie zawiodą. Nocą z 12 na 13 sierpnia nasze oczy mogą ujrzeć niezwykłe zjawisko i to w maksymalnym stadium. Jak zapowiedział dr Kamil Deresz, pracujący w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, warunki do obserwacji Perseidów mają być dobre, szczególnie, że faza Księżyca jest sprzyjająca i nie będzie odbijał dużej ilości światła. Ten nocny spektakl ma zapewnić nawet od 50 do 80 „spadających gwiazd” w ciągu każdej godziny.

Spadająca gwiazda deszcz meteorów tau Herkulidy Orionidy Taurydy
(źródło: Pixabay)

W jakim miejscu najlepiej oglądać Perseidy?

Najlepszym miejscem do obserwacji roju meteorów są lokalizacje poza miastami, które cierpią na zanieczyszczenie światłem, a więc najlepszym wyborem będzie wieś czy nawet las. Jeśli już odnajdziemy odpowiednie miejsce do obserwacji, warto podejść do zjawiska z dystansem i, przede wszystkim, z cierpliwością, nasze oczy potrzebują chwili przyzwyczajenia się do ciemności.

Warto również zlokalizować tzw. radiant roju, a więc miejsce, z którego „wychodzą” meteory. Dla Perseidów ten punkt przypada na północno-wschodni horyzont, gdzie znajduje się również gwiazdozbiór Perseusza.

Jak obserwować Perseidy? (źródło: Planetarium EC1 w Łodzi)
Jak obserwować Perseidy? (źródło: Planetarium EC1 w Łodzi)

Warto choć raz przyjrzeć się temu wyjątkowemu zjawisku – może to właśnie ten rok? Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie, szczególnie w lasach lub na dachach, a także sprawdzeniu prognozy pogody. Pełne zachmurzenie lub intensywne opady deszczu niestety mogą popsuć nasze plany obserwacyjne, choć póki co zapowiedzi są sprzyjające.