Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)
Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)

Innowacyjna laska dla niedowidzących. Poprawi mobilność i bezpieczeństwo

Trudna codzienność osób niewidomych i niedowidzących może stać się łatwiejsza. Wszystko dzięki inteligentnej lasce, która skrywa w sobie mnóstwo czujników i technologii. Sprzęt potrafi nawigować i ostrzegać przed przeszkodami.

Codzienne problemy niewidomych i niedowidzących

Jak wynika z informacji gromadzonych przez Światową Organizację Zdrowia, na całym globie jest ponad 2 miliardy ludzi, którzy są niewidomi lub niedowidzący. I choć na rynku dostępne są laski wspomagające poruszanie się osobom z problemami ze wzrokiem, to nie są one wystarczającym narzędziem do bezpiecznego i bezproblemowego przemieszczania się.

Dlatego też jeden z niewidomych, niejaki Kürşat Ceylan, wymyślił całkowicie nowe rozwiązanie. Laska dla niedowidzących została wyposażona w szereg technologicznych innowacji, które mają jeszcze skuteczniej wspomagać chorych podczas ich wędrówek. Zanim jednak pochylimy się nad tym wynalazkiem, trzeba poznać problematykę obecnie dostępnych „sprzętów”.

Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)
Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)

Laska dla niewidomych to po prostu biały kij, który nie jest w stanie na trasie odnaleźć nic, co znajduje się powyżej talii użytkownika. Nie jest więc niczym dziwnym, że niewidomy zderzy się ze znakami zawieszonymi na poziomie jego głowy, skrzynkami i innymi problematycznymi obiektami. „Dotykowe” powierzchnie są mało skuteczne i przede wszystkim, jest ich niewiele, a także często zostały źle zaprojektowane. Brytyjski rząd wykazał nawet, iż ponad połowa tego rodzaju płaszczyzn miała nieodpowiednie wzory czy kolory. A to zaledwie kolejna kropla w morzu problemów stawianych przed niedowidzącymi i niewidomymi.

Innowacyjna inteligentna laska

Dlatego też postanowiono założyć firmę WeWALK, która miała pozwolić na stworzenie najnowocześniejszej technologii. Inteligentna laska została wyposażona w liczne czujniki ultradźwiękowe, dzięki czemu jest w stanie generować ostrzeżenia dla użytkowników, poprzez dotykowe informacje zwrotne. Ponadto urządzenie otrzymało kompas z akcelerometrem żyroskopowym, wzmacniający nawigację.

Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)
Laska dla niewidomych i niedowidzących (źródło: WeWALK)

To jednak nie wszystko, laska jest w stanie nawigować użytkownika krok po kroku, informować o sklepach w pobliżu, restauracjach czy nawet rozkładach jazdy. Trwają także prace nad technologią „AI dla mobilności” (AIM). Jest to projekt wywodzący się spod skrzydeł Microsoftu, który pozwala na śledzenie i gromadzenie danych na temat ruchu laski.

Obecna cena laski to około 600 dolarów, czyli prawie 2,5 tysiąca złotych. Jednak poszukiwane są źródła finansowania, w tym rejestracja produktu w systemie ubezpieczeń zdrowotnych na terenie Niemiec, który mógłby pokryć koszt tego inteligentnego sprzętu.