Aqara (źródło: amazon.com)
Aqara (źródło: amazon.com)

Aqara Home z aktualizacją. Sceny trafiają do Apple HomeKit

Aqara ponownie zaskakuje użytkowników i wprowadza możliwość kopiowania scen do Apple HomeKit. Dzięki temu domownicy mogą w łatwiejszy sposób sterować utworzonym Smart Home, nawet, gdy nie posiadają wiodącej aplikacji.

Smart Home, czyli rutyny, sceny i automatyzacje

Tworzenie scen i automatyzacji jest niezwykle przydatną opcją dla inteligentnego domu. Dzięki nim możliwe jest ustawianie różnorakich sekwencji zdarzeń, uzależnionych od pory dnia, temperatury w pomieszczeniach i innych urządzeń. Tego typu rozwiązania naprawdę ułatwiają życie i sprawiają, że czas domowników nie jest marnowany na wykonanie wielu czynności, takich jak włączenie czy wyłączenie termostatu, klimatyzacji, zmiany świateł, uruchomienia muzyki do snu czy zamknięcia rolet.

Z uwagi na to, iż rynek jest coraz bardziej obfity w nowoczesne rozwiązania i technologie, użytkownicy zderzają się z problematyką licznych aplikacji, które należy zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym. Mimo to, producenci zezwalają już na dodawanie sprzętów obcych marek do wybranego, obcego systemu. Jednym ze sposobów, które to ułatwiają, jest sukcesywne wdrażanie standardu Matter.

Aqara ze standardem Matter (źródło: Aqara)
Aqara ze standardem Matter (źródło: Aqara)

Aktualizacja Aqara Home dla użytkowników Apple HomeKit

Firma Aqara, jedna ze znanych marek oferujących produkty typu Smart Home, zaktualizowała swoją wiodącą aplikację. Dzięki temu możliwe jest udostępnianie utworzonych w niej scen, które teraz będzie można aktywować za pomocą Apple HomeKit. Choć zmiana może wydawać się mało znacząco, to stawia jednak przed użytkownikami bardziej przystępne funkcje i to w jednej aplikacji.

Aby obsługa była jeszcze łatwiejsza, Aqara udostępnia funkcje dodawania wybranych urządzeń do systemu Apple Home, gdzie wcześniej możliwe było aktywowanie asystenta głosowego Siri. Teraz dodatkowo firma zezwala także na przeniesienie utworzonych scen oraz ich swobodne aktywowanie w dowolnie wybranym momencie. Aby skorzystać z nowych funkcji konieczne jest posiadanie koncentratora z oprogramowaniem układowym co najmniej w wersji 4.0.4.

Jak twierdzi portal 9to5google, poza scenami Apple HomeKit pozwala na uruchomienie dodatkowych opcji. Jako przykład podawane jest urządzenia Aqara Camera Hub G3, dzięki której możliwe jest uruchamianie scen typu włączanie i wyłączanie ochrony prywatności, nagrywanie wideo czy odtwarzanie dzwonków oraz śledzenie i wykrywanie ruchu.

W przypadku Pet Feeder C1, który nie jest jednak kompatybilny z aplikacją Apple, możliwe jest tworzenie scen za pomocą smart przycisku produkcji Aqara oraz w oparciu o skopiowane sceny.