Robot społeczny (źródło: ElliQ)
Robot społeczny (źródło: ElliQ)

Robot walczy z samotnością seniorów. Ten pilotaż to strzał w dziesiątkę

Samotność osób starszych ma wpływ na ich dalsze życie, zdrowie i samopoczucie. Jedna z firm ma jednak na to sposób, a o jego skuteczności zaświadczają badania. Robot ElliQ jest świetną metodą na wsparcie seniora w codzienności.

Problematyka samotności u seniorów

Osoby starsze zmagają się z ogromnymi problemami, samotnością i pewną formą wykluczenia społecznego. Ograniczenia w zaangażowaniu bezpośrednio wpływają na zdrowie fizyczne, ale i emocjonalne i psychiczne seniorów. Zabiegani młodzi ludzie nie są wystarczającym wsparciem, a epidemia COVID-19, której doświadczaliśmy w ostatnich latach, nadal niesie za sobą potężne skutki oraz obawy związane z zakażeniem i jego skutkami.

Pomocą i wsparciem dla samotnych osób starszych może być robotyka i sztuczna inteligencja, a dowodem na ten fakt są ostatnie wyniki projektu pilotażowego, prowadzonego przez Intuition Robotics. Podstawą badań był ElliQ, uznawany za „towarzysza proaktywnej opieki nad osobami starszymi”.

Ta niewielka maszyna może samodzielnie podejmować rozmowy, podpowiadać, a nawet „zapamiętywać”, co senior do niej powiedział.

Ten robot społeczny pomaga wyznaczać cele starszym użytkownikom, „zabierać” na wystawy do muzeów czy wycieczki. Może również zaproponować malowanie czy inne ćwiczenia, wspomagające umysł, a także prowadzić cyfrowy pamiętnik ze wspomnieniami z życia, które można udostępniać rodzinie czy przyjaciołom.

Robot społeczny (źródło: ElliQ)
Robot społeczny (źródło: ElliQ)

Wyniki projektu pilotażowego z seniorami i robotem ElliQiem w roli głównej

ElliQ został wybrany jako pomocnik społeczny i w ramach projektu pilotażowego trafił do 800 seniorów z Nowego Jorku. Jego celem było podjęcie próby walki z samotnością, prowadzenie zaangażowania, a co za tym idzie poprawienie formy, zdrowia czy samopoczucia.

Wyniki okazały się być naprawdę rewelacyjne, aż 95% osób starszych, które otrzymały urządzenie, czuło się mniej samotnie.

Wyniki badania pilotażowego (źródło: ElliQ)
Wyniki badania pilotażowego (źródło: ElliQ)

Maszyna społeczna była przez większość seniorów użytkowana ponad 30 razy dziennie przez 6 dni w tygodniu, a ponad 75% spośród tych interakcji było związanych z chęcią poprawy samopoczucia i zdrowia. Sprzęt był użytkowany także do regularnych zajęć i ćwiczeń, w tym wpływających na redukcję stresu czy funkcje poznawcze.