VR firmy Oroi
VR firmy Oroi, źródło: Oroi

VR w terapii osób starszych

Technologia VR, czyli wirtualna rzeczywistość, coraz częściej pojawia się w codziennym życiu. Tworzenie i wykorzystywanie wirtualnego świata to nie tylko sposób na rozrywkę i zabawę dla młodych osób, ale także terapeutyczne możliwości dla osób w podeszłym wieku, które przez ograniczenia ruchowe i poznawcze tracą radość życia. Wykorzystanie takich możliwości dostępne jest już dla seniorów w USA, Kanadzie czy Australii.

Terapia wirtualną rzeczywistością?

MyndVR to firma, zajmująca się poprawą jakości życia seniorów poprzez wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości na terenie USA, Kanady i Australii. Firma dostarcza możliwość doświadczenia VR nie tylko do domów prywatnych, ale także prowadzi współpracę z domami opieki, domami weteranów czy agencji, które mogą wykorzystywać wirtualną rzeczywistość do rozwoju i treningu seniorów.

Oroi z kolei to twórca aplikacji, kanał wirtualnej rzeczywistości, który pozwala na polepszenie samopoczucia i ćwiczenia funkcji poznawczych, które są tak istotne w życiu starszych osób. Spacery po znanych miastach, pływanie wenecką gondolą czy gry – to wszystko może ograniczyć demencję i pomóc seniorom odnaleźć się we współczesnym świecie.

Dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości w codziennym życiu osoby starszej, możliwe jest wirtualne wyjście z mało ciekawego i zapewne także samotnego, domu czy pokoju oraz wkroczenie w świat rozrywek w postaci gier czy innych treści.

Współpraca MyndVR z europejską platformą VR Oroi

W ostatnim czasie amerykańska firma MyndVR rozpoczęła współpracę z europejską platformą, która to ma zaowocować poszerzeniem możliwości MyndVR o ćwiczenia, gry czy też symulacje, które jeszcze bardziej zaangażują seniora i niejako pozwolą mu wrócić do młodszych lat.

Samodzielne ubieranie się, zakupy, sprzątanie czy spacery po mieście, a nawet jazda na rowerze czy wiosłowanie – to wszystko (i wiele innych) propozycji ma do zaoferowania firma Oroi. Rozbudowane możliwości i aplikacje mają zaktywizować oraz zaangażować seniora, zachęcać do ruchu i, mimo trudności, korzystania z życia.

Może i my będziemy mieli takie możliwości w kwiecie wieku?